Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Warto wiedzieć

Uwaga!!! Zwierzęta na drodze!!!

znak_uwaga_dzikie_zwerzetaTeraz, gdy na drodze jest bardzo ślisko, a widoczność często ogranicza mgła czy padający śnieg, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przejeżdżając przez obszary leśne, gdzie mogą występować dzikie zwierzęta. Zdejmując nogę z gazu w miejscach występowania zwierząt, sprawimy, że nasze drogi będą bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przyrody.

Wiele dróg w Polsce często prowadzi przez lasy, gdzie mogą występować dzikie zwierzęta oraz przez rejony zabudowane, w których mogą występować zwierzęta gospodarskie. Ich nagłe pojawienie się na drodze, bądź niespodziewane zachowanie może być przyczyną kolizji, a nawet groźnych wypadków. Dlatego przejeżdżając autem przez takie obszary należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza nocą, kiedy zwierzęta wabione blaskiem świateł wychodzą z przydrożnych kompleksów leśnych. Widoczne z daleka  w światłach reflektorów charakterystyczne odbicie gałek ocznych zwierzyny płowej winno być dla każdego kierującego sygnałem do zdjęcia nogi z gazu. W razie potrzeby można użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego.

O możliwości występowania zagrożenia związanego z poruszaniem się zwierząt ostrzegają znaki drogowe :

znak_a-18a

znak_a-18b

 

Kierowcy często nie reagują na te znaki, a wystarczy zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by dać sobie możliwość bezpiecznego wykonania manewru w sytuacji zagrożenia.

Gdy doszło już do kolizji z dzikim zwierzęciem to przede wszystkim należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym. Następnie zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio pod numer 997. Policja przyjmie informację o zdarzeniu, poinformuje leśniczego lub lekarza weterynarii oraz wyśle funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać do samochodu rannych zwierząt. Najlepiej w ogóle nie dotykać zwierzęcia i poczekać na pomoc. Bezwzględnie należy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, którego reakcji nie można przewidzieć. 

Powrót na górę strony