Pieszy na drodze
Przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych uczestników są szczegółowo i jasno uregulowane. Jednak pomimo tego liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych wcale nie maleje, również na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Dlatego policjanci z czarnkowskiej komendy przypominają podstawowe zasady dotyczące przechodzenia przez jezdnię oraz chodzenia w pobliżu ruchliwych dróg.
Jak mówią przepisy ustawy - prawo o ruchu drogowym, pieszy przechodząc przez jezdnię jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy chcą pokonać pasy powinien zatrzymać się na brzegu chodnika. Następnie spojrzeć w lewo, potem w prawo, dla pewności jeszcze raz w lewo. Jeśli droga jest wolna wówczas dopiero może przejść na druga stronę jezdni.
Należy jednak pamiętać, że pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Warto w tym miejscu wyjaśnić również zasady korzystania z tzw. „azyli” dla pieszych, które w ostatnim czasie pojawiły się we wszystkich miastach naszego powiatu. Azyle dla pieszych to nic innego jak specjalna „wysepka” tuż przy pasach, która dzieli je na dwa odrębne przejścia. W wyniku takiego podziału przejścia dla pieszych są bardziej widoczne, a ruch w tym obrębie jest spowolniony. Samochody nie mogą w tym miejscu wyprzedzać.
Chcąc pokonać „azyl” należy zachować się tak samo jak przy przechodzeniu przez zwykłe przejście dla pieszych, jednak koniecznie trzeba zatrzymać się na „wysepce”. Spojrzeć dla pewności w prawo i gdy stamtąd nie nadjeżdża żaden samochód, można kontynuować spacer.
Ustawodawca przewidział również możliwość przechodzenia przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Jest to dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu, ale pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.