Warto wiedzieć

Ostrożnie na quadach !

W minioną niedzielę tj. 14 maja br. na prywatnej posesji w gminie Krzyż Wlkp. doszło do wypadku na quadzie. 13- latek bez wiedzy właściciela zabrał kluczyki od pojazdu, a następnie uderzył nim w metalowy płot. Z obrażeniami ręki i twarzy trafił do szpitala. Apelując o ostrożność, przypominamy podstawowe przepisy dotyczące tego typu pojazdów.

Chłopiec bez wiedzy i zgody właścicieli zabrał kluczyki od quada. W trakcie jazdy nie zapanował nad pojazdem i z impetem uderzył w płot posesji. W wyniku zdarzenia trafił do szpitala w Pile. Na szczęście nie doznał żadnych poważniejszych obrażeń.

Pamiętajmy, że kierowanie czterokołowcem wymaga specjalnych umiejętności i może być niebezpieczne. Bardzo łatwo może dojść do wywrócenia się pojazdu, a mimo to dużą grupę użytkowników quadów stanowią dzieci, które jazdę na nich traktują jako rozrywkę i dobrą zabawę.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność! Przypominamy też podstawowe wiadomości dotyczące czterokołowców, do których zaliczamy quady.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki (jak również trójkołowy motocykl i motorower). Pojazdy te poruszające się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie i zarejestrowane, a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, tzn., że jego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub kategorii wyższej. Prawo jazdy kat. AM można uzyskać na podobnych zasadach, jak inne kategorie praw jazdy. Trzeba mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz zaliczyć egzamin państwowy,

Posiadacze kategorii prawa jazdy B1 lub B mogą prowadzić quady o dowolnej mocy i pojemności silnika.

Zdarza się, że pojazdy te rejestrowane są jako motorowery, motocykle lub ciągniki rolnicze. W tych przypadkach obowiązują uprawnienia do kierowania na poszczególne wymienione pojazdy.

Kierujący, jak i osoba przewożona czterokołowcem obowiązani są używać kasków ochronnych, zgodnych z właściwymi warunkami technicznymi. Wyjątek stanowią quady wyposażone w zamknięte nadwozie oraz pasy bezpieczeństwa. W nich używać kasków nie trzeba.

W razie przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość quada nie może przekraczać - 40 km/h. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Pamiętajmy ! To rodzice mają obowiązek dbać o to, aby dziecko w sposób prawidłowy korzystało z czterokołowca.
 

Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Jednak należy zastosować art. 1 ust. 2 Ustawy prawo o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.

W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną, o czym mówi art. 96 Kodeksu wykroczeń oraz art. 160 Kodeksu karnego.

Może za to grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

mł. asp. Karolina Górzna-Kustra

Powrót na górę strony