Bezpieczne ferie
Niebawem na terenie naszego województwa rozpocznie się 2 tygodniowa przerwa w nauce. Zimowe ferie bardzo często łączą się z wyjazdami poza miejsce zamieszkania. Aby wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się policjanci.
· wybieramy odpowiednią ofertę
Wybierając obóz , zimowisko czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinni być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki , posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
· bezpieczna podróż
Wybierając
się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o
bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem
transportu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu
i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądź
trzeźwy i wypoczęty . Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i
dobrze oświetlone . Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą
wszystkie wartościowe przedmioty , drogą odzież i dokumenty ,
zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe.
W trakcie
podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na
stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i
starają się wykorzystać emocje swojej ofiary . W takim przypadku
nie należy opuszczać pojazdu , lecz telefonicznie powiadomić
służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki
Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy , że
należy je zamknąć i uaktywnić alarm.
Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.
· zabezpiecz mieszkanie
Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „ wyjechaliśmy z miasta , wracamy wtedy i wtedy „. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi , poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi , wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką ! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.
· ferie w miejscu zamieszkania
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją , gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców.
Pouczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu . Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby . Należy „ uczulić „ dziecko ,że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.
Wytłumaczmy
naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – bunkry ,
pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a
zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy
życia.
Rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w
grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera
się młoda osoba . Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu
i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
Życzymy bezpiecznych ferii!