Porady prewencyjne

Bezpiecznie na wsi – część pierwsza

Praca w rolnictwie to fascynujące, ale także bardzo ciężkie zajęcie. Stanowiskiem pracy rolnika jest całe gospodarstwo, czyli pole i zagroda, w której zwykle bardzo dużo się dzieje, a okres wiosenno-letni jest pod tym względem szczególny. Warto więc zachować ostrożność i stosować się do kilku podstawowych zasad, aby życie na wsi było nie tylko pełne ciekawych doświadczeń, ale przede wszystkim bezpieczne.

W gospodarstwie i jego otoczeniu jest dużo szczególnie niebezpiecznych miejsc, do których dzieci nie powinny zbliżać się bez nadzoru osoby dorosłej. Są to:

1. niebezpieczne otwory w ziemi, szamba, otwarte wykopy, kanały, nieprzykryte studzienki. Wpadając do takich dołów można doznać poważnych obrażeń tj. złamać nogę lub rękę, a w przypadku zbiorników, w których zbierają się szkodliwe gazy – zatruć się.

2. dachy, rusztowania, silosy, stare, uszkodzone lub źle zabezpieczone schody, wejścia na poddasza oraz wszystkie podwyższenia, na które można się wspiąć lub wejść po drabinie. Upadek z wysokości może skończyć się tragicznie, dlatego należy unikać takich wspinaczek bez asekuracji osoby dorosłej.

3. okólniki, wybiegi oraz inne miejsca, w których są zwierzęta gospodarskie. Zwierzęta gospodarskie ze względu na swoje rozmiary, wagę i siłę mogą zrobić krzywdę nawet nieumyślnie. Przestraszone mogą ugryźć, kopnąć, a nawet staranować człowieka.

4. miejsca pracy i przechowywania maszyn rolniczych, warsztaty i schowki, w których trzymane są ostre narzędzia. Maszyny i urządzenia są niezbędne w każdym gospodarstwie, ale też niebezpieczne. Ich ostre, ruchome i obracające elementy mogą skaleczyć lub podchwycić ubranie. Nigdy nie należy podchodzić w pobliże pracujących maszyn, bo ich operator może nie zauważyć i przejechać.

5. magazyny, pomieszczenia i szafy, w których przechowywane są substancje chemiczne i środki ochrony roślin. Niektóre preparaty stosowane w rolnictwie mogą powodować: zatrucia, poparzenia, podrażnienia, czy alergie. Tylko dorośli mogą kupować, przygotowywać do użycia i stosować środki chemiczne. Powinny one być przechowywane w zamykanych magazynach lub szafach, by dzieci nie miały do nich dostępu.

Przygotował: Zespół Profilaktyki WP KPP w Czarnkowie

 

Powrót na górę strony