Jesteś świadkiem przemocy? Reaguj!
W poniedziałek, 22 lutego br., wraz z rozpoczęciem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw ruszyły działania przygotowane przez Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie mające na celu uświadomienie i uwrażliwienie lokalnego społeczeństwa na zjawisko przemocy w rodzinie. W ramach akcji funkcjonować będą punkty informacyjne z materiałami edukacyjnymi oraz budką telefoniczną, gdzie po podniesieniu słuchawki można usłyszeć historie osób, które doświadczyły przemocy.
Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym, jednak nadal trudno w pełni ocenić jego skalę. Pomimo iż wiele przypadków przemocy jest zgłaszanych odpowiednim służbom, tylko w 2020 roku policjanci z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego podczas interwencji domowych założyli 174 Niebieskie Karty ofiarom przemocy, to nadal występuje problem bierności jej świadków oraz obaw samych osób doświadczających przemocy, żeby ją zgłaszać. W związku z tym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz podległych komisariatów we współpracy z: Urzędem Miasta w Czarnkowie, Urzędem Miasta w Trzciance, Urzędem Miasta w Wieleniu, Urzędem Miasta w Krzyżu Wielkopolskim, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czarnkowie, Centrum Usług Społecznych w Trzciance, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wieleniu, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzyżu Wielkopolskim, Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie, Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krzyżu Wielkopolskim realizować będą działania, które mają za zadanie uświadomić oraz uwrażliwić społeczeństwo na problem jakim jest przemoc. Akcja wpisuje się w kampanie społeczną "Wielkopolanie świadomi zjawiska przemocy w rodzinie" realizowaną od kilku lat w województwie wielkopolskim. W trakcie działań będą powstawać kolejne punkty informacyjne, w których stanie budka telefoniczna, gdzie po podniesieniu słuchawki i wciśnięciu dowolnej cyfry na telefonie usłyszeć będzie można historię osoby, która doświadczyła przemocy. Zapoznanie się z historią osoby, której nigdy się nie widziało, a której bardzo osobiste przeżycia usłyszało się w słuchawce mają pomóc w podjęciu decyzji o zgłaszaniu tego zjawiska. W punktach informacyjnych rozmieszczone zostaną również materiały edukacyjne dotyczące przemocy w rodzinie.
Pierwszy punkt informacyjny z budką powstał w holu kina "Światowid" w Czarnkowie, dzięki uprzejmości dyrektora MCK Jana Perta, który chętnie przyłączył się do promowania działań tak ważnych społecznie. Punkt już działa i będzie można go odwiedzić do 7 marca br. W kolejnych tygodniach działania będą prowadzone w takiej samej formie w pozostałych miastach powiatu. Poniżej harmonogram działań:
1. Trzcianka 08.03. - 21.03.2021 r. - Utworzenie punktu informacyjnego w budynku Centrum Integracji Społecznej przez dzielnicowych i asystenta ds. prewencji kryminalnej, patologii i nieletnich KP Trzcianka we współpracy z pracownikami CUS w Trzciance.
2. Wieleń 22.03. - 05.04.2021 r. - Utworzenie punktu informacyjnego w Urzędzie Miejskim przez dzielnicowych z KP Wieleń we współpracy z pracownikami MGOPS w Wieleniu.
3. Krzyż Wielkopolski 06.04. - 20.04.2021 r. - Utworzenie punktu informacyjnego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury przez dzielnicowych z KP Krzyż Wlkp. we współpracy z pracownikami MGOPS w Krzyżu Wlkp.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 podjęte działania będą prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie