Porady prewencyjne

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Planujesz wypoczynek nad morzem lub jeziorem? Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Czas relaksu nie zwalnia nas od racjonalnego myślenia i rozsądnych zachowań. Zadbaj o to, by ten czas wspominać przyjemnie. W ramach tegorocznej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wielkopolscy policjanci przedstawiają kilka niezbędnych porad.

Morze i jezioro to idealne miejsca na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Wypoczywając z dziećmi nie spuszczaj ich z oczu. W celu uniknięcia zagrożeń warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym będzie bezpieczniej.

Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk
Dostosuj się do obowiązującego regulaminu oraz zaleceń ratownika. To on odpowiada za bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Przestrzegaj zasad związanych z możliwością kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli.  Warto pamiętać, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.

Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne

Nie wchodź do wody, gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Pamiętaj, że skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Warto też zwrócić uwagę na słońce. Nawet jeśli uwielbiasz słońce korzystaj z kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj również o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu. Ponadto nie należy wbiegać do wody, gdy  ciało jest nagrzane. Nagła zmiana temperatur może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu

Nawet po najmniejszej dawce alkoholu nie wchodź do wody. Kąpiel, choćby po jednym, małym piwku to potencjalne zagrożenie.

Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich

Bawiąc się kolorowymi, dmuchanymi akcesoriami, które pomagają unosić się na wodzie nie oddalaj się od linii brzegowej. W każdej chwili mogą ulec one zniszczeniu. Poza tym jeśli nie czujesz się na siłach, nie wypływaj na głęboką wodę, bo nagle możesz nie mieć siły wrócić. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę najlepiej poproś o asekurację  z łodzi. Warto zadbać również o widoczność i założyć kolorowy czepek na głowę.

Pamiętaj o sprzęcie ratunkowym

Korzystając ze sprzętów pływających zwracaj uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wypływając rowerem wodnym, kajakiem lub łódką zawsze zakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową.

Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe

Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzaj okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

Wypoczywając pamiętaj również o obowiązującym stanie epidemii. Korzystaj z maseczek i staraj się zachować dystans oraz unikać skupisk ludzkich. Każdorazowo należy uwzględnić zalecenia oraz szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego opracowane wraz z Ministerstwem Zdrowia.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” ogłoszony zostanie także konkurs plastyczno-filmowy pn. Artystyczny przeWODNIK, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia, który jest integralną częścią planowanej inicjatywy. Konkurs będzie trwał od 1 lipca do 30 września br. i jest on adresowany do dzieci i młodzieży do 18 lat. Nagrody dla laureatów konkursu ufundowane zostaną przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU.

KWP Poznań

 

Powrót na górę strony