Wybieram mądrze - projekt profilaktyczno-edukacyjny
W Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie 9 maja 2016 roku odbyło się spotkanie w ramach projektu skierowanego do młodzieży pn. „Wybieram mądrze”. Spotkanie połączono ze spektaklem edukacyjno-profilaktycznym „Sekret” oraz prezentacją czarnkowsko-trzcianeckiej grupy PaT.
Projekt profilaktyczno-edukacyjny, przygotowała Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Czarnkowie, z Sądem Okręgowym w Poznaniu, Wielkopolskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarnkowie oraz Fundacją La Strada. Celem powyższego przedsięwzięcia było podniesienie kompetencji młodzieży w obszarze uzależnień, zapoznanie z tematem handlu ludźmi, uczenia konsekwencji prawnych oraz zachowań społecznie niepożądanych.
Spotkanie rozpoczęło się spektaklem „Sekret”, w którym młodzi aktorzy z grupy PaT powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego pokazali, jak przez wygórowane oczekiwania i brak odpowiedzialności można stracić marzenia, najbliższe nam osoby oraz kontrolę nad własnym życiem. Spektakl ma szczęśliwe zakończenie oraz przesłanie pozostawiające wśród młodych widzów przekonanie, że to od nich samych zależy droga, którą ostatecznie wybiorą.
Gości przywitała Ewa Adamczak Przewodnicząca MKRPA w Czarnkowie oraz mł. asp. Justyna Przybył – p. o Asystenta Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji KPP w Czarnkowie.
W spotkaniu uczestniczyli:
· Jarosław Konarkowski – Zastępca Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Poznaniu
· Podinsp. Grzegorz Sieradzki z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu
· Jacek Klimaszewski Wicestarosta czarnkowsko – trzcianecki
· Franciszek Strugała Burmistrz Czarnkowa
· Marcin Filoda Wójt Gminy Lubasz
· Monika Piotrowska Za-ca Wójta Gminy Czarnków
· Andrzej Tadla Przewodniczący Rady Miasta Czarnków
· Beata Kościelska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
· Alina Matkowska Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich oraz członek MGKRPA w Trzciance
· Grażyna Libront - przedstawicielka Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
· Alicja Rydzy - Inspektor ds. promocji zdrowia Starostwa Powiatowego
· Alina Wawrzyniak z Fundacji Gębiczyn
· Agnieszka Gołębiewska powiatowy ekspert programu PaT
· Kuratorzy, przewodniczący MGKRPA, dyrektorzy szkół, pedagodzy,
· Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna naszego powiatu
Słowa wstępne do uczestników spotkania skierowali gospodarze programu nadkom. Roma Figaszewska I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie, Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Wojciech Mroczkowski oraz Tadeusz Teterus Starosta Czarnkowsko Trzcianecki.
Podczas spotkania, młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, mogła wysłuchać ciekawych i pouczających prelekcji.
Prelegentami byli:
Monika Filipowska - Specjalista z Zakresu Diagnozy, Interwencji Kryzysowej oraz Pomocy Psychologicznej, Członek Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce, która wyjaśniła słuchaczom, na czym polega praca psychologa i wskazała możliwości pomocowe.
lek. med. Eryk Matuszkiewicz z Oddziału Toksykologicznego Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu, który przekazał słuchaczom wiedzę z zakresu dopalaczy oraz opowiedział o tragicznych skutkach działania tych substancji.
Mirosław Adamski Prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w stanie spoczynku, który przedstawił aspekty prawne poruszanych tematów.
Słuchaczom został przedstawiony materiał filmowy pn. „Wszyscy na sprzedaż”, w którym opowiedziane zostały trzy różne historie ofiar handlu ludźmi oraz pokazane mechanizmy, jakimi posługują się sprawcy w celu zwerbowania swoich ofiar.
Cały blok tematyczny został zakończony muzycznym występem młodej skrzypaczki Aleksandry Maćkowiak uczennicy Gimnazjum w Czarnkowie oraz Szkoły Muzycznej w Pile.
Dzięki przychylności Pani Joanny Garnier z Fundacji La Strada, na wstępie spotkania młodzież otrzymała pakiet materiałów informacyjnych związanych z tematyką handlu ludźmi, za co dziękujemy. Dziękujemy również Staroście oraz Burmistrzowi Czarnkowa za przekazanie materiałów promocyjnych naszego miasta.
Spotkanie było niezwykle przejmujące, pełne emocji i wzruszeń zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Istotnym elementem spotkania była rozmowa z młodzieżą, poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania i obalanie mitów dotyczących między innymi pracy psychologa oraz środków psychoaktywnych. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego projektu jeszcze raz serdecznie dziękujemy.