Dopalacze niszczą życie
Policjanci z czarnkowskiej komendy wspólnie z przedstawicielami PSSE w Czarnkowie przeprowadzili szkolenia dla pedagogów i higienistek szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Tematem przewodnim spotkania był problem dopalaczy.
7 grudnia 2015 r. w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie oraz 10 grudnia 2015 r. w Sali Konferencyjnej PSSE w Czarnkowie odbyły się szkolenia dla pedagogów i higienistek szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Szkolenia otworzyła Pani Beata Kościelska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie nadkom. Roma Figaszewska. Spotkania rozpoczęły się omówieniem przez Panią Inspektor roli i zadań Sanepidu w oparciu o Ustawę Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z ramienia Komendy Powiatowej Policji z Czarnkowa zagadnienia dotyczące roli i zadań policji oraz postępowania w przypadku podejrzenia, że uczeń jest pod wpływem narkotyków lub nowych substancji psychoaktywnych – „dopalaczy” omówiła mł. asp. Justyna Przybył. Następnym prelegentem był podinsp. Robert Leśniewski Naczelnik Wydziału Kryminalnego KPP w Czarnkowie, który przypomniał o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, która nastąpiła z dniem 1 lipca 2015 r. Kolejnym prelegentem był Pan Marcin Charmaciński z Fundacji Młodzi w Uzależnieniu, który jest Instruktorem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Pan Charmaciński opowiedział o doświadczeniach w swojej codziennej pracy z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych.
Prelegenci omówili również zagadnienia związane z dopalaczami – poinformowali o formach i rodzajach ich występowania oraz nazwach, pod którymi można je spotkać jak również ich działaniem na organizm. Spotkania zakończone zostały emisją filmu z wystąpieniem dr Eryka Matuszkiewicza – toksykologa ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu
Policjanci przedstawili również zadania jakie realizują wspólnie z pracownikiem Sanepidu Panią Grażyną Libront w związku z programem prewencyjnym „Dopalacze niszczą życie”, który swoją inaugurację miał 4 września br.