Działania prewencyjne

Konferencja - Bez Przemocy

led_przemocKonferencja "Bez Przemocy" zapoczątkowała Gminną Kampanię Społeczną poświęconą działaniom środowiskowym na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Do organizacji tego przedsięwzięcia włączyli się również policjanci z czarnkowskiej komendy.

W dniu 4 listopada bieżącego roku w Sali Kina „Światowid” w Czarnkowie odbyła się Konferencja poświęcona przemocy w rodzinie. Spotkanie rozpoczęło się etiudą teatralną w  wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Przedstawienie zostało wyreżyserowane  przez instruktora teatralnego Panią Alinę Wawrzyniak współzałożycielkę Fundacji „Gębiczyn”. Konferencję otworzył  Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, natomiast prelegentami byli :

·        - Pani Monika Piotrowska , Zastępca Wójta Gminy Czarnków, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego, która omówiła rozwiązania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie Gminy Czarnków.

·        - Pani Anna Skuza Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnkowie, która omówiła rolę pracownika socjalnego w procedurze „Niebieskie Karty”

·          -  Pani Danuta Żukowska-Grygiel , Prokurator Prokuratury Rejonowej w Trzciance, która   w bardzo szerokim zakresie przedstawiła aspekty zjawiska przemocy w rodzinie oraz możliwości rozwiązań prawnych.

·        - P.o.  Asystenta ds. Prewencji Kryminalnej i Nieletnich z KPP w Czarnkowie mł. asp. Justyna Przybył zaprezentowała, krótki materiał filmowy dot. przemocy w rodzinie oraz omówiła przebieg interwencji oraz działania policji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

·        - Pani Anna Thomas p.o. Dyrektora Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Pile przybliżyła uczestnikom spotkania zakres działalności Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Pile.

·        - Psycholog Pani Grażyna Dzikowska omówiła problem przemocy w rodzinie z punktu widzenia psychologa w punkcie konsultacyjno-informacyjnym oraz opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych. 

Podczas konferencji temat przemocy został przedstawiony w bardzo szerokim zakresie. Wystąpienia prelegentów były przygotowane profesjonalnie. Przemoc jest bowiem sytuacją społeczną, w której nikt nie wygrywa i w efekcie wszyscy ponoszą jedynie straty dlatego ważna  jest wymiana doświadczeń, a także doskonalenie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wychodząc z założenia, że przemoc jest wszechobecnym elementem składowym wielu aspektów naszej materialnej i duchowej codzienności, zapraszamy do kontaktu z policją - dzielnicowymi, którzy chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania i  opowiedzą  o algorytmie postępowania w przypadku wystąpienia przemocy.

Po Konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany dzięki założycielom Centrum Integracji Społecznej z Gębiczyna oraz gospodyń z Sarbi. W trakcie poczęstunku prowadzone były rozmowy dot. zagadnień poruszanych na spotkaniu. Temat okazał się bardzo ważny, ciekawy, ale trudny o czym świadczyły zadawane pytania przez zaproszonych gości. Należy podkreślić, że w spotkaniu uczestniczyła młodzież, która w skupieniu wysłuchała zagadnień poruszanych na Konferencji  i w bardzo dojrzały sposób podeszła do problemu przemocy o czym świadczyły późniejsze rozmowy.
 
przemoc_1
 
przmoc_4
 
przemoc_5
 
przmoc_3

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót na górę strony