16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet
Dziś ruszyła kampania 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet, w ramach której w całym kraju będą prowadzone działania edukacyjne i pomocowe. W akcję chętnie włączyli się również policjanci z czarnkowskiej komendy, którzy zaplanowali na ten czas szereg działań mających na celu wsparcie skrzywdzonych kobiet.
16 Dni Przeciwdziałania Przemocy to międzynarodowa kampania organizowana od 1991 roku przez Women´s Global Leadership Institute. Zaczyna się ona 25 listopada (Międzynarodowym Dniem przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie związku pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka by zaakcentować, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.
W kampanii bierze udział ponad 2000 organizacji w blisko 160 krajach. Celem kampanii jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez:
- budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,
- wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,
- budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,
- wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie,
- tworzenie narzędzi nacisku na rządy, w celu wyegzekwowania wywiązania się władz z deklaracji powstrzymania przemocy wobec kobiet. Akcja będzie trwać do 10 grudnia.
W akcję włączyli się również czarnkowscy policjanci. Od przyszłego poniedziałku ruszają konsultacje dla krzywdzonych kobiet. Dyżury będzie pełnić koordynator procedury „Niebieskiej Karty” st. sierż. Karolina Górzna. Z konsultacji będzie można skorzystać w godzinach 10.00 - 12.00 w Komendzie Powiatowej Policji w Czarnkowie lub telefonicznie pod numerem 67 35 28 238. Dzielnicowi w ramach służb obchodowych będą prowadzić rozmowy uświadamiające kobiety dotknięte w przeszłości przemocą lub potencjalnie nią zagrożone oraz przekazywać im materiały edukacyjne zawierające informacje jak radzić sobie z przemocą. Będą również inspirować ośrodki pomocy społecznej do podejmowania stosownych działań w ramach posiadanych kompetencji i możliwości, a nauczycieli do organizowania lekcji wychowawczych na temat przemocy.
Warto wspomnieć, że Polsce w tym roku, kampanię „16 Dni Akcji" poprzedziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która w celu zwiększenia efektywności i skuteczności działań wprowadziła m.in. wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli/ek służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Nowelizacja wzmacnia ochronę ofiar przemocy, m.in. przez umożliwienie wydania przez prokuratora zakazu zbliżania i nakazu opuszczenia przez sprawcę wspólnego mieszkania już na etapie postępowania przygotowawczego. Wprowadza ponadto bezpłatną obdukcję, a także zobowiązuje gminy do udzielenia pomocy ofierze, która nie ma tytułu prawnego do mieszkania, w którym zamieszkiwała ze sprawcą.