Działania prewencyjne

Kontrole punktów sprzedaży alkoholu i energetyków

To już kolejna policyjna akcja, pod hasłem ,,Alkohol – nieletnim dostęp wzbroniony”. Tym razem wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie, strażnikiem miejskim oraz przedstawicielką Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarnkowie, dokonywaliśmy kontroli obiektów handlowych sprzedających napoje alkoholowe i energetyczne oraz zwracaliśmy się do pracowników z apelem, by nie sprzedawali ich osobom niepełnoletnim.

Podczas dzisiejszych działań kontrolujący przypominali sprzedawcom, że mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości od osoby chcącej zakupić napój alkoholowy bądź energetyczny, ponieważ sprzedaż alkoholu niepełnoletnim to przestępstwo, za które przewidziane są surowe sankcje, włącznie z utratą koncesji, a ,,energetyka” jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny. 

Przestrzegali, by dokładnie sprawdzać datę urodzenia zamieszczoną na dokumencie, bowiem dowody osobiste wydawane są również osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności. Zwracali uwagę na fakt, iż osoby małoletnie chwytają się różnych kruczków, aby zdobyć alkohol, a w sklepach udają dorosłych poprzez poważny ubiór lub makijaż. Często tłumaczą, że zapomnieli dowodu osobistego lub przyniosą go za chwilę.

W trakcie rozmów z właścicielami i personelem punktów sprzedaży, partnerzy akcji wręczali plakaty informacyjne, sfinansowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czarnkowie oraz ulotki dotyczące napojów energetyzujących przygotowane przez sanepid.

Pamiętajmy, że duże znaczenie w przeciwdziałaniu sprzedaży alkoholu oraz energetyków osobom niepełnoletnim ma właściwa postawa i reakcja świadków takich zdarzeń!

Karolina Górzna-Kustra

 

 

  • Kontrole punktów sprzedaży alkoholu i energetyków
  • Kontrole punktów sprzedaży alkoholu i energetyków
  • Kontrole punktów sprzedaży alkoholu i energetyków
  • Kontrole punktów sprzedaży alkoholu i energetyków
Powrót na górę strony