Mundurowi informowali o zastrzeganiu dokumentów
Policjanci po raz kolejny włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pn. ,,Dokumenty Zastrzeżone" zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Tym razem funkcjonariuszki wraz z uczennicami klasy III profilu policyjnego ,,Edukacji Lubasz" udały się do Banku Spółdzielczego w Lubaszu oraz Urzędu Gminy w Lubaszu, gdzie informowały mieszańców o konieczności zastrzegania utraconych dokumentów. Każdy zainteresowany otrzymał ulotkę z informacjami o tym, jak chronić swoją tożsamość i jak postępować w przypadku utraty dokumentów.
Celem dzisiejszych działań informacyjno – edukacyjnych było przede wszystkim poszerzenie ogólnej wiedzy mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia, czy kradzieży. Zastrzegać powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych i tysięcy innych firm.
W trakcie prowadzonej akcji mundurowi informowali o konsekwencjach, które mogą pojawić się w przypadku, gdy nie zastrzeżemy utraconego dokumentu, między innymi: wyłudzenia kredytów i pożyczek, wynajem mieszkań i pokoi hotelowych, kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy, a także zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).
Na ulotkach przekazywanych przez policjantki dostępne są informacje, z których dowiedzieć się można co zrobić w przypadku utraty dokumentów, gdzie, dlaczego oraz jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom Banku Spółdzielczego w Lubaszu oraz Wójtowi Gminy Lubasz za okazaną pomoc podczas prowadzonych działań.
Karolina Górzna-Kustra