Policjanci informują o zastrzeganiu dokumentów
Policjanci po raz kolejny włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pn. ,,Dokumenty Zastrzeżone" zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Tym razem w ramach ,,Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych" mundurowi udali się do instytucji samorządowych, placówek pocztowych i bankowych oraz czarnkowskiego Oddziału ZUS i KRUS, aby przekazać przygotowane w ramach akcji materiały informacyjne.
Celem kampanii jest przede wszystkim poszerzenie ogólnej wiedzy obywateli o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.
Dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Dlatego zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. W przypadku, kiedy utrata dokumentów nastąpiła w wyniku kradzieży, powinniśmy także powiadomić policję.
Na ulotkach i plakatach przekazanych przez funkcjonariuszy dostępne są informacje, z których dowiedzieć się można co zrobić w przypadku utraty dokumentów, gdzie, dlaczego oraz jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami.
Karolina Górzna-Kustra