O hejcie i mowie nienawiści on-line
Czarnkowskie policjantki, w ramach realizacji programu profilaktycznego „Dwie strony sieci” rozmawiały z uczniami czarnkowskiej jedynki o hejcie oraz mowie nienawiści. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy internetowej.
Obraźliwe i wulgarne komentarze w internecie to niestety już prawie codzienność. Na wpisy tzw. hejterów natykamy się niemal pod każdym opublikowanym tam tekstem. Bardzo często zawierają one wulgarne wyzwiska, ośmieszają oraz poniżają. Aby przyłączyć się do walki z hejtem w sieci i zapobiec takim sytuacjom policjantki z czarnkowskiej komendy spotkały się wczoraj z uczniami klas siódmych czarnkowskiej jedynki, by poruszyć kwestię mowy nienawiści w internecie.
Funkcjonariuszki wyjaśniły dzieciom uczestniczącym w prelekcji, jaka jest różnica miedzy hejtem, a mową nienawiści. Zwróciły uwagę na błędne przekonanie o anonimowości w wirtualnym świecie i wspólnie z uczestnikami spotkania rozważały, z jakimi stereotypami i uprzedzeniami można się w nim spotkać. Uczniowie mieli okazję obejrzenia flmu profilaktycznego, w którym zostały zawarte zagadnienia dotyczące omawianej tematyki.
Bardzo ważną częścią spotkania było omówienie sposobów radzenia sobie z hejtem oraz konsekwencji prawnych z nim związanych. Pod koniec prelekcji każdy uczestnik otrzymał do wypełnienia anonimową ankietę, która posłuży w zdiagnozowaniu problemu mowy nienawiści.
Karolina Górzna-Kustra