Lekcje o szkodliwości używek
Przez dwa dni w Kinie Osiedlowym SMLW w Trzciance odbywały się prelekcje przygotowane przez toksykologa – lek. med. Eryka Matuszkiewicza ze Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Adresatami zajęć byli uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Trzcianki. Organizacją przedsięwzięcia zajął się profilaktyk czarnkowskiej komendy oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance. Młodym słuchaczom oprócz sporej dawki informacji na temat szkodliwości używek przekazano plakaty i ulotki profilaktyczne z hasłem przewodnim prelekcji ,,Młodość wolna od uzależnień".
O tym jak poważnym zagrożeniem dla dzieci i młodzieży są wszelkiego rodzaju używki, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak, aby lepiej dotrzeć do świadomości młodego człowieka w dniach 17 i 18 lutego br. w trzcianeckim Kinie Osiedlowym SMLW, z inicjatywy profilaktyka z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance, zorganizowano prelekcje przygotowane przez lek. med. Eryka Matuszkiewicza ze Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
Głównym celem przedsięwzięcia było przekazanie słuchaczom specjalistycznej wiedzy na temat konsekwencji psychicznych, zdrowotnych, fizycznych i społecznych zażywania wszelkiego rodzaju używek, w szczególności dopalaczy, narkotyków i alkoholu.
W spotkaniach z młodzieżą uczestniczył Burmistrz Trzcianki Krzysztof Jaworski i Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie insp. Piotr Ryżek, którzy wspólnie zainaugurowali cykl dwudniowych spotkań, a także policjanci i członkowie komisji.
Przed rozpoczęciem prelekcji szef czarnkowskich policjantów podziękował prelegentowi, burmistrzowi oraz Przewodniczącemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance Przemysławowi Przybylskiemu, za okazaną pomoc i wsparcie przy realizacji programów profilaktycznych.
Następnie nadszedł czas na wysłuchanie zaproszonego gościa. Lek. med. Eryk Matuszkiewicz omówił negatywne skutki wynikające z zażywania używek, ich wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz jak wygląda proces detoksykacji. Wskazał młodzieży pozytywne drogi i aspekty życia bez uzależnień.
Jednym z istotnych elementów prelekcji była prezentacja spotu filmowego nawiązującego treścią do tytułu kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. ,,Narkotyki i dopalacze zabijają"oraz jej hasła przewodniego ,,Szkoda Ciebie na takie patoklimaty.” Każdy uczeń obecny w kinie mógł zadać pytania, na które odpowiadał toksykolog oraz policyjny profilaktyk
Dzięki uprzejmości trzcianeckiej telewizji, lek. med. Eryk Matuszkiewicz zwrócił się z apelem do rodziców, dotyczącym zapewnienia właściwej opieki i bezpieczeństwa swoim dzieciom, przy okazji przypominając o konsekwencjach zdrowotnych, wynikających z zażywania używek.
Mamy nadzieję, że prelekcje i przekazane materiały profilaktyczne pomogą młodzieży w podejmowaniu mądrych wyborów.
Karolina Górzna-Kustra