Spotkanie poświęcone bezpieczeństwu nad wodą
Policjanci z Krzyża Wielkopolskiego i Drawska wzięli udział w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa na akwenach wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Drawy. Wypracowane wspólnie z przedstawicielami innych służb i zaangażowanych podmiotów procedury mają służyć temu, by wypoczywający nad wodą mogli bezpiecznie korzystać z jej uroków oraz mieć świadomość, że w razie potrzeby mogą liczyć na szybką i profesjonalną pomoc. Wspólne działania doskonale wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną pn. ,,Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą."
Gmina Drawsko i gmina Krzyż Wielkopolski, które graniczą przez rzekę Noteć są obszarami bardzo atrakcyjnymi turystycznie i licznie odwiedzanymi. Turystów i wczasowiczów przyciągają kompleksy leśne – Puszcza Notecka i Puszcza Drawska, a także liczne jeziora i rzeki. Szczególne miejsce zajmuje wśród nich rzeka Drawa. Jest to szlak wodny chętnie wybierany przez kajakarzy. Policjanci z Komisariatu Policji w Krzyżu Wlkp. oraz Posterunku Policji w Drawsku swoimi działaniami dążą do tego, by zapewniać bezpieczeństwo i pomoc tym, którzy decydują się z tych atrakcji korzystać.
Spotkanie zorganizowane zostało przez przedstawicieli firm organizujących spływy kajakowe, w szczególności przez Pana Wojciecha Rybarczyka. Wzięli w nim udział również policjanci z Posterunku Policji w Dobiegniewie, strażnicy leśni z Nadleśnictw w Krzyżu Wielkopolskim, Smolarzu i Głusku oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Trzciance, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Dobiegniewa, Drezdenka i Krzyża Wlkp.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na kwestię właściwej edukacji osób, które biorą udział w spływach kajakowych. Dyskutowano o konieczności uświadamiania ich na temat zagrożeń i trudności przy ewentualnym wzywaniu pomocy na terenach, gdzie nie działa telefonia komórkowa. Uzgodniono podjęcie wspólnych działań w kierunku lepszego oznakowania brzegów Drawy.
Dużo uwagi poświęcono niepokojącemu zjawisku, jakim jest sięganie po alkohol przez nieświadomych zagrożenia turystów. Zaburzona przez alkohol zdolność oceny sytuacji może prowadzić do wielu niebezpiecznych zdarzeń, utracenia cennych przedmiotów, a w skrajnych wypadkach do utraty zdrowia czy nawet życia. Policjanci przypominają, że szlak wodny traktowany jest jak droga, a pływanie po nim pod wpływem alkoholu zagrożone jest wysoką grzywną.
Kolejnym elementem spotkania był wspólny przejazd wzdłuż brzegów Drawy, podczas którego typowano drogi dojazdu dla służb ratowniczych i sprawdzano łączność.
Mamy nadzieję, że wspólne działania i wypracowane procedury pozwolą w przyszłości na sprawne niesienie pomocy wtedy, gdy będzie ona potrzebna.
Marek Kowaliński/Karolina Górzna-Kustra