Nielat na gigancie
Ucieczki nieletnich z placówek opiekuńczo–wychowawczych, resocjalizacyjnych, opiekuńczych, szkolno–wychowawczych czy też domów rodzinnych i rodzin zastępczych rodzi pytania dotyczące przyczyn tych zjawisk, a także obligują do wypracowania skutecznych form ograniczenia tego typu sytuacji.
Jego przyczyny mogą być różne, od nawarstwiających się problemów w domu, szkole czy kontaktach z rówieśnikami, po chęć doznania nowej przygody poprzez pobyt na gigancie z dala od zakazów i nakazów rodziców czy opiekunów. Nieletni na ucieczce korzystają z „prawa do wolności” w najszerszym zakresie, decydują sami o sobie, nie chodzą do szkoły, spędzają czas w parkach, galeriach handlowych, śpią na klatkach schodowych lub mieszkaniach przypadkowo poznanych dorosłych, którzy, jak się często okazuje, mieli już wcześniej konflikty z prawem. Brak kontroli rodziców czy opiekunów daje możliwość „spróbowania” używek takich jak papierosy, alkohol czy narkotyki i korzystania z nich bez ograniczeń. Co więcej będąc pod ich wpływem tracą kontrolę nad sobą, co może doprowadzić do tego, iż mogą stać się ofiarami różnego rodzaju przestępstw (począwszy od kradzieży, przez wykorzystanie seksualne, aż po utratę zdrowia lub życia). Każda ucieczka często wiąże się z pogłębieniem procesu demoralizacji oraz popełnianiem przez nieletnich czynów karalnych.
Samowolne oddalenia się nieletniego z placówki, gdzie na mocy postanowienia Sądu Rodzinnego nieletni jest pozbawiony wolności (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Schronisko dla Nieletnich, Zakład Poprawczy) obecnie bardzo często angażują Policję w działania poszukiwawcze. Nieletni samowolnie oddalają się również z placówek opiekuńczych, socjoterapeutycznych, rodzin zastępczych czy domów rodzinnych. Każdego dnia do jednostki Policji trafia zatroskany rodzic, opiekun prawny czy też uprawniony pracownik placówki, żeby zgłosić zaginięcie nieletniego i uzyskać niezbędną pomoc i poradę. Warto przy tej okazji przypomnieć o funkcjonującej całodobowo bezpłatnej infolinii pod numerem 116 000 - uruchomionej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która zajmuje się między innymi zjawiskiem ucieczek nastolatków.
W samym garnizonie wielkopolskim od stycznia do września 2013 roku jednostki Policji wszczęły 437 spraw poszukiwawczych za nieletnimi uciekinierami na niepowrocie z udzielonego urlopu z placówek, gdzie byli oni pozbawieni wolności i 350 spraw prowadzonych na podstawie złożonego zawiadomienia o zaginięciu kategorii III tj. zaginięć zgłoszonych w wyniku kolejnej ucieczki nieletniego. Policjanci oprócz czynności poszukiwawczych o każdej takiej sytuacji zawiadamiają Sąd Rodziny właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu nieletniego, a Sąd podejmuje dalsze decyzje w sprawie nieletniego.
W związku z pogłębiającym się problemem ucieczek nieletnich Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wraz z Zakładem Resocjalizacji Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zakładem Poprawczym w Poznaniu w dniu 26 listopada br. organizuje sympozjum mające na celu podjęcie wspólnych działań zmierzających do ograniczenia przedmiotowego zjawiska oraz wzrostu efektywności współpracy między różnorodnymi placówkami o charakterze opiekuńczo-wychowawczym oraz resocjalizacyjnym i edukacyjnym a sądami, kuratorami, i Policją. Skierowane ono będzie do dyrektorów placówek takich jak: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Zakład Poprawczy, Schronisko dla Nieletnich, Dom Dziecka, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy i kuratorów sądowych.
Źródło: KWP Poznań