SHOW przyjęty gorącym aplauzem!
Inauguracyjne przedstawienie profilaktyczno – edukacyjne po tytułem „SHOW”, czarnkowsko-trzcianeckiej grupy PaT, spotkało się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności, dyrektorów szkół, włodarzy samorządowych z terenu powiatu i gości z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu! W środę, na deskach sali kina „Światowid”, wybrana kilka tygodni temu podczas castingu grupa młodzieży zaprezentowała przybyłym gościom swój talent i zaangażowanie w całkiem nową inicjatywę PaT. PaT – czyli Profilaktyka a Ty – to zadająca pytanie inicjatywa - co Ty zrobiłaś? – zrobiłeś? w sprawie profilaktyki uzależnień. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.
PaT, to program mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości a nie protestów, zaproszeń i wykluczeń, bez nagród i działania za coś, nie robienia tego co się chce ale odpowiedzialności za siebie i za innych. PaT – to twórcza profilaktyka w działaniu bez fikcji i ulotek. Społeczność PaT budowana jest na relacjach łączenia środowisk, wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. Celem programu PaT jest komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami. Drugim celem jest zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw. Kolejnym celem jest inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień ale przede wszystkim nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi. Często sam spektakl staje się pretekstem do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem. Ostatnim zaś celem jest tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. Efektem powiatowych działań było stworzenie takiej społeczności w naszym powiecie, zatem 27 kwietnia 2015 roku dzięki castingowi do spektaklu „SHOW” wyłoniono 34 osobową grupę PaT reprezentującą nasz powiat. W środę na scenie ujrzeliśmy Klaudię i jej historię. Historię nastolatki, która wpadła w uzależnienie pozostając pod wpływem różnych czynników: wszechobecnej reklamy i mediów – lansujących konsumpcyjny styl życia i propagujących swobodę obyczajów. Bohaterowie żądni jedynie taniej sensacji nie próbują zainteresować się problemem złych wpływów rówieśniczych. Niedostateczna opieka ze strony dorosłych, którzy nie potrafią nawiązać kontaktu z dorastającą młodzieżą, to tylko elementy spektaklu. Autorką scenariusza spektaklu była Beata Kieras. Spektakl został wyreżyserowany przez Panie Alinę Wawrzyniak oraz Lidię Albin, a wspierał je Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Jan Pertek. Aktorami byli młodzi ludzie, którzy na próbach dali z siebie dużo pokonując niejednokrotnie swoje słabości.
Dodać należy że ekspertem programu PaT w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim jest pani Agnieszka Gołębiewska – pedagog szkół prowadzonych przez Edukację Lubasz, a z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie program ten koordynuje st. sierż. Justyna Przybył. Po spektaklu Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki pan Tadeusz Teterus i I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie mł. insp. Piotr Ryżek wręczyli tzw. PaTporty – certyfikaty następującym osobom:
• Dyrektorowi Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzonych przez Edukację Lubasz w Lubaszu, Pani Renacie Małeckiej.• Dyrektorowi Zespołu Szkół w Rosku, Pani Wiesławie Norkowskiej - Nawrot
• Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej, Panu Sławomirowi Milczarkowi,
Specjalne podziękowania wręczono też instruktorkom teatralnym Pani - Alinie Wawrzyniak i Lidii Albin, Dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie Janowi Pertkowi, oraz Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu Pani Beacie Kościelskiej. Główne sprawczynie środowej gali przekazały również swoje podziękowania dla Wicestarosty Jacka Klimaszewskiego za troskę, cenne rady i pyszności podczas prób i Pani Dorocie Kałużyńskiej i Krystynie Krysztopolskiej - Płóciniczak za wsparcie podczas przygotowań. Spektakl spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem całej zgromadzonej w MCK publiczności. Żywiołowe oklaski i owacja na stojąco były wyrazem podziwu i zaangażowania w przygotowanie i przedstawienie młodzieżowej historii . Mamy nadzieję, że wrześniowa gala o której więcej wkrótce spotka się z równie gorącym , jeśli nie bardziej gorącym przyjęciem młodzieży i dorosłych!