Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego - punkty karne za brak świateł!!!

Data publikacji 13.08.2009
Z dniem 11.08.2009 r. w życie weszło nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. z 2009 r. nr 117 poz. 987).
Treść rozporządzenia prezentujemy poniżej.

ROZPORZ¡DZENIE MINISTRA SPRAW WEWNÊTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 6 lipca 2009 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego

    Na podstawie art. 130 ust. 4 i art. 140 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

    § 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1998 oraz z 2003 r. Nr 35, poz. 311) wprowadza się następujące zmiany:

1) § 4 otrzymuje brzmienie:

    "§ 4. 1. Wpisu ostatecznego do ewidencji dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, mandatem karnym albo orzeczeniem dyscyplinarnym w sprawie o naruszenie rozpatrywane w postępowaniu dyscyplinarnym.

            2. Przed wydaniem rozstrzygnięcia, o którym mowa w ust. 1, do ewidencji wprowadza się,         niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia, wpis tymczasowy. Wpis tymczasowy zawiera      informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku      potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem.

            3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio wobec osoby podlegającej ewidencji, która w chwili   dopuszczenia się naruszenia nie ukończyła 17 lat, jeżeli czyn podlega postępowaniu przed           sądem rodzinnym.

            4. Wpis tymczasowy staje się wpisem ostatecznym po stwierdzeniu naruszenia rozstrzygnięciem, o którym mowa w ust. 1.

            5. Organ wydający prawomocne rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 1, z wyłączeniem          mandatu karnego, niezwłocznie przekazuje informację do jednostki Policji, która skierowała            sprawę do rozpatrzenia przez ten organ. Informację sporządza się na formularzu, którego           wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. Sąd może przekazać informację w formie      odpisu wyroku.

            6. Jeżeli sprawę do rozpatrzenia skierował podmiot inny niż Policja, informację lub odpis          wyroku, o których mowa w ust. 5, przekazuje się niezwłocznie do komendanta powiatowego          lub miejskiego albo Komendanta Stołecznego Policji, właściwego ze względu na miejsce         popełnienia naruszenia.

            7. Policjant, który zastosował postępowanie mandatowe lub prowadzi postępowanie w sprawie             o naruszenie, niezwłocznie sporządza informację o nałożeniu mandatu lub prowadzeniu tych   czynności na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

            8. Wpisu do ewidencji dokonuje policjant lub pracownik jednostki Policji właściwej ze względu   na miejsce popełnienia naruszenia, a jeżeli nie można ustalić tego miejsca - jednostki    właściwej ze względu na miejsce ujawnienia naruszenia.

            9. Przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli w ramach pomocy prawnej przekazano sprawę do         innej jednostki Policji, w której, po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, na sprawcę     naruszenia nałożono prawomocny mandat karny. W takim przypadku wpisu do ewidencji      dokonuje policjant lub pracownik tej jednostki.

            10. Podmioty inne niż Policja przekazują informację o nałożeniu mandatu karnego lub    prowadzeniu postępowania w sprawie o naruszenie do komendanta powiatowego lub             miejskiego albo Komendanta Stołecznego Policji, właściwego ze względu na miejsce popełnienia naruszenia. Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio.

            11. Informacje, o których mowa w ust. 5, 6 i 10, mogą być przekazane na informatycznym         nośniku danych lub w drodze teletransmisji danych.";

           

2) w § 5 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

            "1. Organ prowadzący ewidencję usuwa z ewidencji wpis tymczasowy, o którym mowa w § 4     ust. 2, jeżeli zachodzi okoliczność określona w art. 130 ust. 2 ustawy albo jeżeli w       postępowaniu w sprawie o naruszenie, prowadzonym przez właściwy organ:

            1) zastosowano art. 41 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2007 r. Nr    109, poz. 756 oraz z 2008 r. Nr 141, poz. 888);

            2) osoba, której dotyczy wpis, została uniewinniona od zarzutu popełnienia naruszenia   prawomocnym orzeczeniem sądu lub sądu dyscyplinarnego;

            3) stwierdzono, że:

                        a) czynu nie popełniono albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających                            podejrzenie jego popełnienia,

                        b) czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego,

                        c) nastąpiło przedawnienie karalności,

                        d) osoba, której dotyczył wpis, zmarła.";

 

3) w § 10:

            a) w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

            "4) marszałkom województwa - w stosunku do osób ubiegających się lub posiadających           uprawnienia egzaminatora;",

            b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

            "3. Informacji, o której mowa w ust. 1, udziela właściwy miejscowo organ Policji.";

 

4) w załączniku nr 1 do rozporządzenia część G "Używanie świateł zewnętrznych" otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

 

 § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Załącznik do rozporządzenia
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 6 lipca 2009 r. (poz. 987)

 

G

Używanie świateł zewnętrznych

1

2

3

4

5

 

Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł:

art. 88 k.w.

 

 

01

- od zmierzchu do świtu

art. 51 ust. 1
lub ust. 6 p.r.d.

4

02

- w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a lub pkt 2 lit. a p.r.d.

2

03

- w okresie od świtu do zmierzchu

art. 51 ust. 1 lub ust. 6 p.r.d.

2

04

- w tunelu, niezależnie od pory doby

art. 51 ust. 1 lub ust. 6 p.r.d.

4

 

Naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych:

 

art. 97 k.w.

 

 

06

- przednich

art. 51 ust. 5 p.r.d.

2

07

- tylnych

art. 30 ust. 3 p.r.d.

2

08

Pozostawienie pojazdu bez wymaganego przepisami oświetlenia

art. 88 k.w.

art. 52 ust. 1 p.r.d.

3

 

 

Powrót na górę strony