Aktualności

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE – NIE DAJ SIĘ ZGUBIĆ W LESIE!

Data publikacji 30.09.2024

Grzybobranie to wspaniała okazja do spędzania czasu blisko natury, jednak las może być również miejscem, w którym łatwo się zgubić. Każdego roku na terenie naszego powiatu otrzymujemy zgłoszenia o osobach zaginionych podczas wypraw na grzyby!

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji pamiętać należy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa podczas wypraw na grzyby.

  1. Zawsze informuj bliskich o swoich planach. Powiedz, dokąd idziesz i kiedy planujesz wrócić. Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę!
  2. Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. Ustal z kimś bliskim regularny kontakt telefoniczny.
  3. Zachowaj orientacje w terenie. Staraj się zapamiętywać charakterystyczne punkty w lesie, takie jak tablice informacyjne, polany czy ścieżki.
  4. Zabierz coś do jedzenia i picia. Niewielka ilość wody i prowiantu może okazać się kluczowa, jeśli zgubisz się w lesie i musisz czekać na pomoc
  5. Zabierz ze sobą latarkę, nawet w ciągu dnia. W lesie bardzo szybko zapada zmrok, a latarka może okazać się nieocenionym niezbędnym  narzędziem, jeśli zgubisz drogę. Staraj wybierać się do lasu wczesną porą dnia.
  6. Warto zadbać o odpowiednią odzież. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może okazać się zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Dobrze być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów zabierzmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz odpowiednie obuwie. Ubieraj odzież o jaskrawych kolorach. Pamiętaj, aby ubrać się w sposób widoczny, np. w jaskrawe kolory.  To ułatwi służbom ratunkowym Twoje zlokalizowanie w razie zaginięcia.

Jeśli stracisz orientacje w lesie, NIE PANIKUJ! Zatrzymaj się, odpocznij i spróbuj przypomnieć sobie ostatnie charakterystyczne miejsca. Jeśli posiadasz telefon, dzwoń pod numer alarmowy 112 i podaj swoją lokalizację lub opisz otoczenie.

Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba wybrała się na grzyby do lasu i nie wraca w umówionym czasie, REAGUJ NATYCHMIAST! Każda godzina ma znaczenie! Jeżeli kontakt z osobą został utracony i nie możesz jej zlokalizować, jak najszybciej powiadom służby! Im szybciej rozpoczyna się działania poszukiwawcze, tym większa szansa na szybkie odnalezienie.

Pamiętaj, las to piękne, ale czasami nieprzewidywalne miejsce. Zachowując ostrożność i stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, grzybobranie będzie bezpieczną przygodą.

sierż. Monika Cichowicz 

  • BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE – NIE DAJ SIĘ ZGUBIĆ W LESIE!
Powrót na górę strony