Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI

Data publikacji 30.07.2024

Handel ludźmi to zbrodnia. To przestępstwo przeciwko wolności i życiu. To proceder, który uderza w prawa człowieka, psychikę oraz godność. 30 lipca to Światowy Dzień Walki z Hendlem Ludźmi, w którym warto przypomnieć, jak nie stać się ofiarą tego przestępstwa.

Handel ludźmi to nielegalne działanie polegające na rekrutacji, transporcie, przekazywaniu, przechowywaniu lub przyjmowaniu osób przy użyciu siły, przymusu, oszustwa lub innych środków w celu ich eksploatacji. Ofiary handlu ludźmi są często zmuszane do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa, a nawet wykorzystywane do nielegalnych adopcji czy handlu organami.

Ponieważ każdy może stać się ofiarą handlu ludźmi, interesując się ofertami pracy, zwłaszcza za granicą, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zminimalizują ryzyko stania się ofiarą tego przestępstwa.

  1. Ostrożnie wybieraj oferty pracy. Unikaj podejrzanych ofert. Bądź czujny wobec ofert, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe. Zbyt wysokie wynagrodzenie za mało wymagającą pracę może być sygnałem ostrzegawczym. Zweryfikuj pracodawcę. Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana i legalnie działa.  
  2. Bądź ostrożny w kontaktach online. Unikaj publikowania swojego pełnego adresu, numeru telefonu i innych danych osobowych w mediach społecznościowych.
  3. Bądź świadomy swoich praw. Przed wyjazdem do pracy za granicę dowiedz się o swoich prawach pracowniczych w danym kraju. Zrób kopie wszystkich ważnych dokumentów, takich jak: paszport, wiza, umowa o pracę i przekaż je zaufanej osobie.
  4. Informuj bliskich o swoich planach. Zawsze informuj rodzinę i przyjaciół o swoich planach wyjazdowych. Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi.
  5. Uważaj na podejrzane osoby. Bądź ostrożny wobec nieznajomych oferujących pomoc. Nie zostawiaj dokumentów osobistych w ręce osób trzecich bez uzasadnionej przyczyny.
  6. W razie potrzeby skontaktuj się z odpowiednimi służbami. Przed wyjazdem zapoznaj się z adresami i numerami telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego planujesz wyjazd.

W przypadku podejrzenia, że mogłeś stać się ofiarą przestępstwa handlu ludźmi skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak lokalne organy ścigania, organizacje społeczne lub linie wsparcia dla ofiar pracy przymusowej, które będą w stanie udzielić Ci pomocy i wsparcia w trudnej sytuacji.

Monika Cichowicz 

  • ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI
Powrót na górę strony