Podróż wakacyjna - musi być dobrze zaplanowana, aby była bezpieczna!!!
Policjanci prowadzą wzmożone działania, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych wyjazdów wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach działań "Bezpieczne wakacje", funkcjonariusze czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Jednym z priorytetowych zadań służb działających jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych.
Wakacje to czas wypoczynku i podróży, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podróżnych i każdorazowo przypominają im, że każdy kierowca powinien odpowiednio zaplanować podróż. Wszystkim kierowcom chcielibyśmy przypomnieć o kilku podstawowych zasadach, które pomogą Wam bezpiecznie dotrzeć do celu:
1. Przestrzegaj ograniczeń prędkości - nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Pamiętaj, aby dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.
2. Używaj pasów bezpieczeństwa - zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. To proste działanie może uratować życie!
3. Nie prowadź pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających - alkohol i substancje odurzające znacząco obniżają zdolność prowadzenia pojazdów. Nigdy nie siadaj za kierownicę pod ich wpływem!
4. Korzystaj z fotelików dla dzieci - jeżeli podróżujesz z dziećmi, upewnij się, że są one prawidłowo zabezpieczone w fotelikach!
5. Odpoczywaj podczas długich podróży - zmęczenie za kierownicą jest równie niebezpieczne jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Zaplanuj swoją podroż uwzględniając regularne przerwy na odpoczynek.
6. Zachowaj bezpieczny odstęp - utrzymuj odpowiedni dystans od pojazdu przed Tobą. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na reakcję w przypadku nagłego hamowania!
7. Nie pozostawiaj dzieci oraz zwierząt w samochodzie podczas upałów- temperatura
w rozgrzanym aucie potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni Celsjusza na zewnątrz, to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta. Wystarczy kilkanaście minut, aby organizm dziecka lub zwierzęcia zamkniętego w samochodzie podczas upału przestał normalnie funkcjonować.
Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Dbajmy o siebie nawzajem! Dajmy szansę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego!
Monika Cichowicz