Debata społeczna z seniorami w Lubaszu
W miniony poniedziałek z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie mł. insp. Mikołaja Szydzika, odbyła się kolejna debata społeczna. Tym razem w Lubaszu. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu seniorów oraz ich oczekiwaniom wobec Policji.
Jednym z ustawowych zadań Policji jest podejmowanie inicjatyw i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń. Jednocześnie rządowy program „Razem bezpieczniej”, który ma na celu przede wszystkim ograniczenie skali zjawisk i zachowań budzących powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia, wskazuje na konieczność stworzenia platformy współpracy pomiędzy Policją, obywatelami oraz organizacjami społecznymi. Jedną z form działań, mających na celu zaangażowanie do współpracy innych instytucji, a przede wszystkim obywateli jest organizacja debat społecznych.
27 listopada br., w ,,Centrum Aktywności Senioralnej” w Lubaszu odbyło się właśnie takie spotkanie. Udział w dyskusji wzięli: Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Lubaszu Kazimierz Wicher, Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie mł. insp. Mikołaj Szydzik, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Czarnkowie kom. Sebastian Drewny, Kierownik Posterunku Policji w Lubaszu st. asp. Piotr Kolassa, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu Szymon Szwed, Karolina Nurczyk pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaszu, a zarazem opiekun lubaskich grup senioralnych, Kierownik Towarzystwa Seniorów ,,Słoneczko” Barbara Kozera, Przewodniczący Lubaskiej Rady Seniorów Zygfryd Kozera, zaproszeni prelegenci, mieszkańcy Lubasza oraz członkowie klubów senioralnych działających na terenie gminy Lubasz.
Jako pierwszy głos zabrał Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, która podziękował za zaproszenie i organizację debaty dla lubaskich seniorów. Do podziękowań przyłączył się również Przewodniczący Lubaskiej Rady Seniorów Zygfryd Kozera. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie mł. insp. Mikołaj Szydzik powitał zgromadzonych, nakreślił idee spotkania oraz zaprosił uczestników do aktywnego udziału w debacie.
W dalszej kolejności zaproszeni prelegenci przypomnieli seniorom o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Kierownik Posterunku Policji w Lubaszu st. asp. Piotr Kolassa przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie działania lubaskiego posterunku oraz omówił funkcjonowanie aplikacji mobilnej ,,Moja Komenda”. Z kolei Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Czarnkowie podkom. Adam Rowicki wyjaśnił kwestie dotyczące ,,Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Starszy Specjalista Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile Ireneusz Michniak przedstawił zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W dalszej kolejności Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego czarnkowskiej komendy st. asp. Patryk Macyszyn wyjaśnił kwestie dotyczące oszust oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ostatnia z prelegentów – Danuta Szuta Kierownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Czarnkowie omówiła korzyści, jakie daje bezgotówkowy obrót pieniędzmi w związku z trwającą kampanią informacyjno-edukacyjną ZUS pod hasłem: ,,Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
Podczas debaty jej uczestnicy mogli również obejrzeć dwa krótkie spoty: ,,Dzielnicowy Bliżej Nas” przygotowany przez Wydział Prewencji KWP w Poznaniu oraz ,,Znam te numery”, opracowany przez Komendę Główną Policji wraz z partnerami.
Po wystąpieniach przyszedł czas na pytania i wnioski od uczestników spotkania. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz w miejscach publicznych. Poruszono również kwestie związane ze stanem infrastruktury drogowej. Na wszystkie pytania udzielano odpowiedzi na bieżąco. Jednak, jak podkreślił Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie mł. insp. Mikołaj Szydzik wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych zostaną jeszcze raz dokładnie przeanalizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych przez funkcjonariuszy.
Na zakończenie uczestnicy debaty wypełnili anonimowe ankiety dotyczącą przebiegu całego spotkania. Wyniki z ankiet zostaną poddane wnikliwej analizie. Dla seniorów nie zabrakło również materiałów edukacyjnych, elementów odblaskowych oraz gadżetów.
Mł. insp. Mikołaj Szydzik podziękował wszystkim za przybycie oraz podkreślił, że dzięki takim spotkaniom z seniorami, będzie można dokładnie zdiagnozować realne oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa oraz wspólnie rozwiązywać uciążliwe dla wszystkich problemy.
Serdecznie dziękujemy za wspólne debatowanie!
Karolina Górzna-Kustra