Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

19 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Data publikacji 17.11.2020

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci obchodzony jest od 2001 roku z inicjatywy szwajcarskiej Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet" (ang. Women's World Summit Foundation, WWSF). Organizatorzy obchodów skupiają się na wszystkich aspektach przemocy wobec dzieci. Jak wynika bowiem z policyjnych statystyk przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem, stąd walka z tym zjawiskiem to zadanie dla całego społeczeństwa. Nie bądźmy obojętni na krzywdzeni dzieci – to hasło powinno przyświecać nam przez cały rok, nie tylko 19 listopada.

Krzywdzenie dzieci to poważny i powszechny problem. Najmłodsi są ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej. Występują także przypadki wykorzystywania ich do celów komercyjnych (żebractwo, przymusowa praca, prostytucja). Warto podkreślić, że mowa tu nie tylko o maluszkach, ale również o nastolatkach. W świetle obowiązujących przepisów dzieckiem jest każda osoba do 18 roku życia. I dziecku, podobnie jak każdej osobie dorosłej, przysługują określone prawa i wolności osobiste, o których mowa w ratyfikowanej przez Polskę w 1991 roku, Konwencji o prawach dziecka, zwanej potocznie jako „światowa konstytucja praw dziecka”. Polska ratyfikując Konwencję zobowiązała się do realizacji postanowień i respektowania praw dziecka w niej zawartych, w tym prawa do życia bez przemocy i poniżania. Dlatego też organy rządowe, ale również organizacje pozarządowe podejmują szereg działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec dzieci. Dzięki różnego rodzaju akcjom i kampaniom społecznym starają się one uwrażliwić społeczeństwo na ten problem. W tym roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje kampanię pn. „Pandemia przemocy”. Koncepcja kampanii nawiązuje do okresu pandemii, a towarzysząca jej seria plakatów przywołuje zasady, które w ostatnich miesiącach obowiązują w ramach bezpieczeństwa przed wirusem. Covidowym zasadom nadano jednak nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

Zakrywaj Usta! Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!

Myj ręce! Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!

Zachowaj dystans! Ale bądź blisko, kiedy ktoś Cię potrzebuje!

Chroń starszych! Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!

Dwuznaczność haseł kampanii, jak i jej nazwa są zabiegiem celowym. Pandemia występuje, gdy pojawia się nowy wirus, który rozprzestrzenia się. Czasem ochrona przed chorobą jest bardzo trudna, jednak przestrzegając odpowiednich zasad higieny, w znacznym stopniu można ograniczyć lub zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobnie jest z przemocą, która eskaluje w tych rodzinach, w których była obecna już wcześniej – nie zatrzymana przybiera na sile. Ale też pojawiała się tam, gdzie do tej pory jej nie było – rozprzestrzenia się niczym groźna choroba. Sprawcy przemocy zaś, chcąc pozostać bezkarni, działają podstępnie i po cichu – jak wirus.

Kwestia reagowania na przemoc wobec dzieci jest ważnym elementem kampanii. Reakcji może być wiele. Najważniejszym i podstawowym krokiem jest zauważenie problemu. Jeśli jednak pojawiające się wątpliwości czy podejrzenia o stosowanie przemocy wobec dziecka są słuszne, warto podzielić się nimi z kimś innym np. pedagogiem ze szkoły dziecka czy pracownikiem pomocy społecznej. Można też zdecydować się na kroki prawne, wysyłając do sądu rodzinnego pismo z opisem sytuacji, aby sąd mógł podjąć interwencję. Na policję trzeba zadzwonić wtedy, gdy obawiamy się o życie lub zdrowie dziecka.

Należy pamiętać, że walka z przemocą wobec dzieci to zadanie nie tylko instytucji i organów do tego powołanych. ale całego społeczeństwa. Nie bądźmy obojętni na krzywdzenie dzieci. Osoby dopuszczające się takich zachowań muszą zdawać sobie sprawę, że nie są bezkarne i każdy rodzaj stosowanej przemocy wobec dziecka, niesie za osobą konsekwencje prawne lub karne.

asp. szt. Izabela Kolasa

Źródło: www.fdds.pl

Powrót na górę strony