Bezpieczeństwo podczas prac polowych
Koniec wakacji to nie tylko czas wypoczynku ale także okres wzmożonej pracy dla mieszkańców wsi. To czas, który może nieść różne niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym użytkowaniem maszyn rolniczych, transportem plonów czy też zaangażowaniem dzieci i młodzieży w prace polowe.
Gospodarstwo rolne to nie tylko miejsce codziennej pracy rolnika. To również miejsce gdzie, koncentrują się zabawy najmłodszych oraz życie rodzinne. Podczas zabaw często dochodzi do skaleczeń, oparzeń, zatrucia środkami ochrony roślin, pogryzienia przez zwierzęta, porażenia prądem, upadków z drabiny czy maszyn rolniczych... Na pewno wielu tych nieszczęśliwych wypadków można uniknąć, jeżeli zachowamy odpowiednie środki ostrożności.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
-
Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić stan wykorzystywanych do pracy maszyn rolniczych.
-
Każdy transport płodów rolnych czy wyjazd maszyn rolniczych powinien przebiegać w sposób bezpieczny. Należy odpowiednio zabezpieczyć przewożony ładunek.
-
Należy pamiętać aby pod żadnym, pozorem nie przewozić osób na naczepach, błotnikach ciągników, pomoście roboczym kombajnu. A poruszjąc się po drogach ciężkim sprzętem rolniczym należy zachować szczególną ostrożność.
-
Nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie pozwólmy też aby czynili to inni!
-
Obsługa ziwerząt o dużej masie ciała powinna być dokonywana przez doświadczone i zdrowe dorosłe osoby.
-
Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu wszelkich odpływów kanalizacyjnych, szamb. Pokrywy takich miejsc powinny być prawidłowo przymocowane do podłoża tak, aby stąpająca po nim osoba nie wpadła do środka.
-
Zabezpieczmy odpowiednio wszelkie środki chemiczne wykorzytsywane w gospodrstwie rolnym. Tak aby dzieci nie miały do nich dostępu. Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki...
-
Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebzpiecznych prac polowych oraz nie pozostawiajmy dzieci bez opieki dorosłych.
-
Przebywanie dzieci w pobliżu maszyn i urządzeń rolniczych, a tym bardziej ich obsługiwanie, jest niedopuszczalne.
-
Należy pamietać o zapewnieniu miejsca w gospodarstwie, gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie się bawić.
Przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. Zadbajmy o to by tegoroczne wakacje były bezpieczne dla wszystkich.
Justyna Przybył