,,Dzielnicowy bliżej nas"
,,Dzielnicowy bliżej nas" to program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego celem jest między innymi wzrost liczby dzielnicowych, nadanie należnego prestiżu ich służbie oraz postawienie na jeszcze ściślejszy kontakt z mieszkańcami poszczególnych rejonów służbowych.
W Polsce około 8 tysięcy policjantów jest dzielnicowymi. Od lipca bieżącego roku, w ramach tzw. „nowej koncepcji pracy dzielnicowego” określone zostały nowe metody i formy wykonywania zadań przez dzielnicowego.
Nowa koncepcja służby dzielnicowego w swych założeniach ma na celu, zwiększenie kompetencji dzielnicowego w kształtowaniu codziennej służby, poprzez samodzielne planowanie czynności do realizacji na bazie oczekiwań społecznych, wpływającej korespondencji oraz zaistniałych zdarzeń. Istotnym elementem koncepcji jest wspieranie zasady, że dzielnicowy pełni służbę samodzielnie w swoim rejonie służbowym (maksymalizacja bezpośredniego kontaktu dzielnicowego ze społeczeństwem), a w celu właściwej diagnozy lokalnych potrzeb i zagrożeń dzielnicowy wykorzystuje narzędzia jakim jest m. in. ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa".
W tym kontekście, dzielnicowy to policjant nie tylko obserwujący swój rejon zza biurka, ale przede wszystkim spędzający jak najwięcej ogólnego czasu służby w obchodzie swojego rejonu służbowego i realnie zainteresowany bezpieczeństwem mieszkańców. Jednym z głównych jego zadań jest bieżące rozpoznanie, diagnoza oraz pomoc przy rozwiązywaniu problemów mieszkańców, na poziomie swoich kompetencji.
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu – każdy może poprosić go o pomoc, czy poradę. Dzielnicowy pomaga w sprawach drobnych i poważnych. Od nieprawidłowego parkowania, aż do przemocy w rodzinie. Jeśli na przykład wiemy, że w jakimś miejscu dochodzi do włamań do samochodów, albo na naszej ulicy przebywają agresywni chuligani, możemy to zgłosić do naszego dzielnicowego, który zareaguje na zagrożenia.
Pamietajmy, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. Dlatego też, kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, najlepiej skorzystać z aplikacji ,,Moja Komenda", gdzie znajdziemy jego adres e-mail.
Praca dzielnicowych jest wymagająca i odpowiedzialna, ale to własnie dzięki nim Policja może znaleźć się bliżej ludzi, którym ma służyć.