Bezpieczny Autobus" - Warto wiedzieć - KPP Czarnków

Warto wiedzieć

Bezpieczny Autobus"

logo_lidZorganizowane wyjazdy szkolne, wakacyjne, czy krajoznawcze prawie zawsze rozpoczynają się od telefonu „na Policję”, aby przed wyjazdem skontrolować podstawiony autobus. O ile w takich wypadkach możemy wysłać na miejsce patrol z Wydziału Ruchu Drogowego, który sprawdzi dokumenty pojazdu i kierującego, stan trzeźwości, i w miarę możliwości stan techniczny, o tyle w przypadku gdy  takiego patrolu nie ma sprawa się komplikuje…

Nie możemy wymagać, aby nieprzeszkolony policjant prewencji brał na siebie odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu, który podstawia przewoźnik, a który zamawia organizator. Policjanci, nawet ci przeszkoleni nie są w stanie dokonać przeglądu technicznego i nie taka jest ich rola w przypadku kontroli autobusu przed wyjazdem. To organizator powinien zadbać, aby dzień wcześniej pojazd podstawiono do stacji diagnostycznej, by w dzień wyjazdu  kierujący okazał i pasażerom i policjantom dowód na sprawność autobusu. Aby jednak w jakimś stopniu ułatwić zdobycie wiedzy o wynajętym środku transportu uruchomiono usługę „Bezpieczny Autobus”.  „Bezpieczny Autobus" to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kontynuuje kampanię informacyjną polegającą na e-usłudze na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl .Celem tej akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa przy przewozie osób na polskich drogach, poprzez uczulanie podróżnych na stan techniczny pojazdów. Usługa dostępna jest również w telefonach komórkowych, a pozwala na szybkie i wygodne uzyskanie informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
  • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku)
  • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
  • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, który znajduje się na tablicy rejestracyjnej autobusu.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zachęcamy do korzystania z usługi, albowiem jej przydatność przetestowało już 111tyś. osób, które sprawdziły 206 tyś. pojazdów.