Podsumowanie policyjnej akcji Znicz 2016 - Działania - KPP Czarnków

Działania

Podsumowanie policyjnej akcji Znicz 2016

lidakcjazniczW dniach 28 października – 2 listopada trwała policyjna akcja „Znicz 2016”. Policyjne patrole można było spotkać nie tylko w rejonach cmentarzy. Jak co roku policjanci ruchu drogowego ale również policjanci prewencji, dzielnicowi oraz kryminalni, czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wybierali się w podróż by odwiedzić groby bliskich.

Dzień Wszystkich Świętych to w kalendarzu data szczególna. Dla policjantów to czas wytężonej pracy, wszystko po to by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. Akcja „Znicz 2016” rozpoczęła się w piątek 28 października i trwała do 2 listopada.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w całej Polsce, nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy widocznych było więcej patroli. Funkcjonariusze kierowali ruchem ulicznym, bowiem w miastach, przy największych nekropoliach zmieniła się organizacja ruchu.

Wstępne statystyki tegorocznej akcji "Znicz 2016" z 2 listopada pokazują, że na polskich drogach w ciągu pięciu dni doszło do 428 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 531 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1197 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze.

Na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego akcja znicz przebiegła spokojnie. Policjanci w rejonach cmentarzy prowadzili działania profilaktyczne, rozdawali odblaski oraz materiały informacyjne dla seniorów. Przestrzegali przed kieszonkowcami oraz udzielali porad z zakresu ruchu drogowego. Natomiast na głównych ciągach komunikacyjnych, tj. na drogach powiatowych i wojewódzkich obowiązywała zasada „zero tolerancji”. Policjanci ruchu drogowego sprawdzali m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką pojazdy te poruszały się po drogach. Łącznie doszło do 13 niegroźnych kolizji, nikt nie zginął. Mundurowi zatrzymali nietrzeźwego kierującego pojazdem mechanicznym oraz kierującego pojazdem po użyciu alkoholu. Ponadto jeden z kierujących stracił prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

 

{galeria}2016/listopad/akcjaznicz2016{/galeria}