Kolejne odblaski rozdane! - Działania - KPP Czarnków

Działania

Kolejne odblaski rozdane!

lidAkcja rozdawania odblasków trwa. W minioną środę w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie rozdano kolejne odblaski dla najmłodszych uczniów.

Pod okiem Wicedyrektora „jedynki” pani Ireny Redman uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantami w osobach I Z-cy Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie mł. insp. Piotra Ryżka i Naczelnika WRD KPP podinsp. Adama Filipa, przedstawicielami WORD z Piły, panami Krzysztofem Paszykiem, Edwardem Bartolem i Stanisławem Jędraszczakiem, oraz Burmistrzem Miasta Czarnków Franciszekiem Strugałą. Celem spotkania było przekazanie ufundowanych przez WORD odblasków najmłodszym uczniom szkoły. Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak takiego elementu będzie groził mandat – od 20 do 500 zł. Dotychczasowe zapisy ustawy „prawo o ruchu drogowym” nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważny jest sposób ich umieszczenia: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

uczestnicy_spotkania

 

odblaski_ju_rozdane