Bezpieczna droga do szkoły - Działania - KPP Czarnków

Działania

Bezpieczna droga do szkoły

policjanci_przedszkolaki_pasyW związku z rozpoczęciem roku szkolnego czarnkowsko-trzcianeccy policjanci będą prowadzić akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Oprócz kontroli zachowania kierowców i pieszych w okolicach placówek oświatowych, funkcjonariusze przeprowadzą szereg spotkań profilaktyczno-edukacyjnych dla najmłodszych.

Od kilku lat, systematycznie, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci organizują działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W tym roku akcja zintensyfikowana będzie w dniach od 2 do 6 września w rejonach szkół i przedszkoli. Jednak już od połowy sierpnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego czarnkowskiej komendy przeprowadzają lustrację terenów wokół szkół znajdujących się na terenie naszego powiatu. Mundurowi sprawdzają przede wszystkim stan urządzeń i oznakowań drogowych mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych. Osoby odpowiedzialne za ich właściwe utrzymanie zostaną zobowiązane do naprawienia stwierdzonych uchybień.

Natomiast już od 2 września policjanci ruchu drogowego i dzielnicowi, będą zapewniać uczniom bezpieczną drogę do szkoły, pełniąc służbę bezpośrednio w ich okolicach. Nadzorem objęte będą placówki sąsiadujące z drogami o dużym natężeniu ruchu. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci m.in. poprzez represję wobec kierujących stwarzających zagrożenie, dyscyplinowanie pieszych, ale również poprzez przypominanie najmłodszym podstawowych zasad prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię.

Kolejnym zadaniem policjantów będzie przeprowadzenie prelekcji dla dzieci – wszystko po to, by uświadomić im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Funkcjonariusze pomogą w przygotowaniu uczniów, szczególnie klas I szkół podstawowych, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg.

Pamiętajmy jednak, że poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Podkreślić należy fakt, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Obowiązkowo odblasków używają dzieci do lat 15 poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to maluchów wieku do 12 lat, nieprzekraczających 150 cm wzrostu.