Bilans długiego sierpniowego weekendu w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim - Działania - KPP Czarnków

Działania

Bilans długiego sierpniowego weekendu w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

kontrole_wakacjePodczas pięciu dni długiego weekendu na terenie naszego powiatu doszło do 2 wypadków drogowych, w których zostały ranne dwie osoby oraz 14 kolizji. Policjanci zatrzymali 19 nietrzeźwych użytkowników dróg i 4, którzy kierowali pojazdami pomimo sądowych zakazów. Te statystyki pokazują, że nadal, pomimo apeli Policji, bezmyślność i brawura zwyciężają nad zdrowym rozsądkiem.

 

Policyjna akcja związana z długim weekendem sierpniowym rozpoczęła się już w środę, 14 sierpnia i trwała do niedzieli, 18 sierpnia. Nad bezpieczeństwem osób poruszających się po powiecie czarnkowsko-trzcianeckim czuwało kilkudziesięciu policjantów. W akcji uczestniczyły także radiowozy oznakowane oraz nieoznakowane. Policjanci sprawdzali przede wszystkim prędkość, z jaką jechali kierowcy, a także ich stan trzeźwości. Kontrolowali też, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy.

W trakcie działań na terenie naszego powiatu doszło do dwóch wypadków drogowych, w których ranne zostały dwie osoby. Ponadto odnotowano 14 kolizji drogowych. Zatrzymano 4 osoby, które kierowały pojazdami pomimo aktualnych zakazów sądowych.

Policjanci od początku weekendu apelowali, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Mimo to, od środy zatrzymali 19 nietrzeźwych kierujących oraz 3 po użyciu alkoholu, najwięcej w niedzielę. To ogromna liczba. Każdego dnia policjanci zatrzymywali jakiegoś pijanego kierowcę – mimo apeli, mimo grożących kar.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila - kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.