Bezpieczne Święto Zmarłych - Działania - KPP Czarnków

Działania

Bezpieczne Święto Zmarłych

cmentarzWzorem lat ubiegłych, w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych, jak i w jego trakcie, policjanci przeprowadzą wzmożone działania prewencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapobieganie i zwalczanie wszelkich negatywnych zdarzeń w pobliżu cmentarzy. Jednak, aby nie stać się ofiarą któregokolwiek z takich zdarzeń warto również samemu przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak co roku przed i w trakcie Święta Zmarłych nad bezpieczeństwem osób odwieszających groby najbliższych będą czuwać policjanci. Funkcjonariusze będą pomagać dojechać na cmentarze, ale również i dbać o porządek w pobliżu nekropoli. Jeśli będzie taka konieczność pokierują ruchem ręcznie. Mundurowi będą zapobiegać również przestępstwom kryminalnym mogącym wystąpić w tym okresie.

Jednocześnie policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym unikniemy nieprzyjemnych sytuacji podczas obchodów Dnia Wszystkich Świętych:

- Wybierając się samochodem w odwiedziny na groby najbliższych pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa, włączeniu świateł mijania oraz o umieszczeniu dzieci w fotelikach. Przed dłuższą podróżą wskazane jest również, aby sprawdzić czy auto, którym zamierzamy wybrać się w drogę jest w pełni sprawne.

- Jeszcze przed wyjazdem warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnego mieszkania. W tym przypadku można poprosić o przysługę zaufanego sąsiada lub znajomego rodziny.

- W autach, którymi dojeżdżamy na cmentarze, nie zostawiajmy żadnych wartościowych przedmiotów. Mogą stać się one łatwym łupem dla złodziei. Jeśli musimy wziąć jakąś cenną rzecz należy ją schować w bagażniku pojazdu, schowku lub ukryć w taki sposób, aby nie zwracała uwagi przechodniów, bądź zabrać ze sobą.

- Nie należy pozostawiać bez opieki torebek i wszelkiego rodzaju siatek, które zabieramy na cmentarze. Z kolei portfele i saszetki, w których przenosimy dokumenty osobiste i pieniądze warto mieć zawsze przy sobie i kontrolować ich zawartość.

- W okresie przedświątecznym często dochodzi do kradzieży na cmentarzach. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnym sytuacjom, zakupione wiązanki i znicze, można zanieść na groby dopiero 1 listopada przed uroczystą mszą.