Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - Działania - KPP Czarnków

Działania

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

policja_galeriaWczoraj od rana do późnych godzin wieczornych czarnkowscy policjanci prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów oraz ograniczyć ilość zdarzeń drogowych z udziałem przedstawicieli tych grup.

 

Pod pojęciem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści. To właśnie ta grupa osób, a w szczególności piesi, ze względu na brak kompleksowej ochrony jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo oraz tragiczne skutki podczas zdarzeń drogowych. Kierowców w samochodzie chronią pasy, poduszki i kurtyny, natomiast piesi oraz użytkownicy jednośladów nie mogą liczyć na jakiekolwiek urządzenia bezpieczeństwa. Są zatem całkowicie "odsłonięci" i w konsekwencji narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała, a nawet śmierć przy zderzeniu z pojazdem.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów, policjanci z czarnkowskiej drogówki przeprowadzili wczoraj działania podczas, których szczególnie zwracali uwagę na respektowanie przepisów przez wyżej wymienione grupy. Policjanci przypominali również o używaniu elementów odblaskowych przez „niechronionych” uczestników ruchu drogowego oraz sprawdzali wyposażenia jednośladów ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia zewnętrznego i posiadania uprawnień do kierowania.

Wzmożone kontrolne przeprowadzone były w rejonie skrzyżowań oraz na ciągach ulic o największym natężeniu ruchu pieszych.

Podczas działań funkcjonariusze ujawnili 20 wykroczeń popełnionych przez osoby piesze. Dotyczyły one głównie nie stosowania się do sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenia w miejscach niedozwolonych. Ponadto policjanci ujawnili 4 wykroczenia popełnione przez osoby kierujące rowerami, w tym rowerzystę pod wpływem alkoholu. Sprawcy za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatem karnym.