Policja walczy z pijanymi kierowcami - Działania - KPP Czarnków

Działania

Policja walczy z pijanymi kierowcami

alkosensorNietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego są zjawiskiem powszechnym w dzisiejszych czasach. Pomimo licznych akcji prewencyjnych, działań represyjnych oraz kampanii reklamowych, nadal wiele osób lekceważy ten problem. Tylko w ciągu 48 godzin na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zatrzymanych zostało siedmiu nietrzeźwych kierujących. Rekordzista miał ponad trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak zgubny wpływ ma alkohol na ludzki organizm. Jednak wielu z nas nie liczy się z konsekwencjami jego spożywania. Alkohol jest częstą przyczyną nieporozumień, kłótni, a nawet łamania przepisów prawa. Nagminnie nieprzestrzegane są przepisy dotyczące kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

W ciągu dwóch dni policjanci z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zatrzymali siedmiu mężczyzn kierujących pod wpływem alkoholu. Rekordzistą okazał się 23-letni mieszkaniec Wizan w gminie Krzyż Wielkopolski. Mężczyzna kierował mając w wydychanym powietrzu 3,1 promila alkoholu. Z kolei 53-letni mieszkaniec Pianówki w gminie Czarnków kierował samochodem przy zawartości 2,78 promila alkoholu. Ponadto doprowadził do kolizji drogowej z innym pojazdem.

Policja apeluje – wsiadając za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu stajemy się odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości nie jest w stanie zapewnić ani sobie ani innym bezpieczeństwa, tym bardziej na drodze, gdzie konieczny jest bardzo dobry stan psychofizyczny. Taka osoba jest zagrożeniem! Dlatego eliminowanie z ruchu osób znajdujących się pod wpływem alkoholu jest ważnym zadaniem policji.

Walkę z pijanymi kierowcami podjął również w tym roku ustawodawca. Do lipca bieżącego roku prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone było maksymalnie karą 2 lat więzienia. W stosunku do pijanych rowerzystów kara ta była nieco łagodniejsza. Sąd miał również możliwość orzec karę grzywny lub karę ograniczenia wolności, z czego często korzystał. Jednak z uwagi na zauważalny wzrost tego zjawiska i sytuacje, gdzie jedna osoba kilkakrotnie była karana za to przestępstwo znowelizowano kodeks karny.

Zgodnie z wprowadzonymi w lipcu tego roku zmianami osoba, która była wcześniej prawomocnie skazana za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za spowodowanie katastrofy w ruchu, sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy lub wypadku drogowego albo kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenie pojazdów mechanicznych obligatoryjnie podlega karze pozbawiania wolności do lat 5.

Kierowco zapamiętaj: Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stajesz się PRZESTÊPC¡!