Bezpieczne wakacje 2010 - Działania - KPP Czarnków

Działania

Bezpieczne wakacje 2010

logo_kpp_czarnkwJuż wakacje! Jak co roku ruch na drogach, szczególnie w weekendy będzie większy. Więcej pojazdów, więcej rowerzystów i więcej pieszych, a szczególnie motorowerzystów i motocyklistów sprawia, że znacznie wzrasta też zagrożenie w ruchu drogowym. Tradycyjnie policja przez całe wakacje prowadzić będzie wzmożone działania pod kryptonimem „Bezpieczne Wakacje 2010”. W celu zmniejszenia zagrożenia policjanci zwracają uwagę na sytuacje i zdarzenia powodujące zakłócenia płynności ruchu drogowego, a także zdecydowanie i stanowczo reagują na wykroczenia w ruchu drogowym będące głównymi przyczynami kolizji i wypadków.

W okresie wakacji należy spodziewać się dużego ruchu turystycznego i tranzytowego na drogach naszego powiatu zwłaszcza, do miejscowości nadmorskich. Szczególnym nadzorem objęci zostaną kierujący autobusami i kierowane przez nich pojazdy przewożące dzieci i młodzież  na wypoczynek,  w okresie tzw.  „zmian turnusów”. Funkcjonariusze kontrolować będą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów i ich obowiązkowe wyposażenie. Baczniejszą uwagę zwrócą na pojazdy osobowe, w których pasażerami są dzieci.  Będą sprawdzać, czy przewożący je dorośli myślą i dbają o ich bezpieczeństwo, czy pojazdy wyposażone są w specjalne foteliki, których stosowanie jest obowiązkowe. Wszystkie te działania podejmowane przez policjantów mają na celu zminimalizowanie zagrożenia na drogach i zapewnienie bezpiecznego wyjazdu oraz powrotu z wakacji.

Policja apeluje do kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerzystów i pieszych o zachowanie bezpieczeństwa! Przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie innych pojazdów w miejscach, gdzie jest to zabronione, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu to wykroczenia nagminnie popełniane  i przyczyniające się do rosnącej liczby tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Kierowcy samochodów muszą też pamiętać, że nie są jedynymi użytkownikami drogi i musi się na niej znaleźć miejsce dla rowerzystów! Oni w razie ewentualnego  wypadku, ze zrozumiałych względów narażeni są  na poważniejsze obrażenia ciała, a do użytkowania drogi mają równe prawo z „samochodziarzami”. Z pewnością w okresie wakacji na drogach będzie większa liczba rowerzystów, szczególnie tych najmłodszych. Kierowcy baczniej powinni obserwować całą jezdnię, pobocza oraz chodniki. Wystarczy czasem chwila nieuwagi, a może dojść do tragedii! Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo podczas podróży, ale nie zapominajmy też o bezpieczeństwie dzieci bawiących się „pod naszym okiem”.

Wyjeżdżając na wczasy warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu własnego dobytku. Okres wakacji letnich to okazja dla przestępców, którzy korzystają z naszej nieobecności. Jeśli chcemy spędzić święta poza domem poprośmy zaufanego sąsiada, aby zaopiekował się naszym mieszkaniem. Tymczasem udanego wypoczynku i wspaniałej pogody!