Działania

Policyjne działania ,,PASY"

Dzisiaj, 15 marca br. policjanci przeprowadzają akcję pn. „PASY”. Podczas tych działań funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze przede wszystkim zwracają uwagę na kierowców, którzy pomimo obowiązku nie korzystają z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Czarnkowscy policjanci kontrolują również sposób przewożenia pasażerów oraz poprawność przewożenia dzieci.

Samochód jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę w razie stłuczki powoduje dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka, skutki porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra. W wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem, dlatego policjanci podczas prowadzonych działań przypominają o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.

Prawidłowe korzystanie z pasów bezpieczeństwa wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Wielu wypadków można byłoby uniknąć tylko dzięki tej nieskomplikowanej czynności, jaką jest prawidłowe zapięcie pasów. Przypominamy, że obowiązek jazdy w pasach dotyczy kierowców i pasażerów wszystkich pojazdów, które są w nie wyposażone. Zarówno z przodu, jak i na tylnej kanapie. A dzieci przewozimy tylko w fotelikach. Osoba podróżująca bez zapiętych pasów naraża na utratę zdrowia i życia nie tylko siebie, ale także pozostałych uczestników podróży.

Przepisy Prawa o ruchu drogowym (art.39 ust. 2) zwalniają niektóre osoby z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Nakaz ten nie dotyczy m.in. 

-osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,

-kobiety o widocznej ciąży,

-kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,

-instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,

-policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego,Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,

-funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,

-zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,

-konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,

- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim,

Niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jest w Polsce karane przez Policję mandatem karnym w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi. Za nieprawidłowe przewożenie dziecka mandat karny to 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Pamiętajmy jednak, że największą karą, jaka może nas spotkać, jeśli zdecydujemy się przewozić dziecko bez fotelika lub sami nie zapniemy pasów, mogą być poważne obrażenia odniesione w wypadku, a nawet śmierć.

Karolina Górzna-Kustra

Powrót na górę strony