Chciał napić się wody, a ukradł 8000 złotych - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Chciał napić się wody, a ukradł 8000 złotych

banknoty1Liczba oszustw kryminalnych w województwie wielkopolskim nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w stosunku do osób w podeszłym wieku. Sposoby działania oszustów są różne. Usypiają czujność swoich ofiar podając się za dobrych znajomych sąsiadów, członków rodziny, przedstawicieli różnych instytucji lub handlarzy oferujących okazjonalną sprzedaż różnego rodzaju rzeczy, po czym okradają niczego nieświadome osoby. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowano kolejną metodą wskazanych przestępstw. Na początku lutego br. 89 – latek chciał pomóc nieznajomemu mężczyźnie, któremu bardzo chciało się pić. Pomoc ta kosztowała go utratą 8000 złotych oraz dowodu osobistego.

Do jednego z mieszkańców w gminie Wieleń zapukało dwóch nieznanych mężczyzn. Jeden z mężczyzn poprosił o wodę. W tym czasie drugi z nich w szafie ubraniowej znalazł marynarkę, a w jej kieszeni 8000 złotych i dowód osobisty. Zaraz potem obaj opuścili mieszkanie 89 – latka. Najprawdopodobniej wychodząc uszkodzili przewód telekomunikacyjny, czym uniemożliwili pokrzywdzonemu natychmiastowe wezwanie pomocy.

Przestrzegamy Państwa i apelujemy o rozsądek. Jednocześnie prosimy rodziny, opiekunów i sąsiadów osób starszych i mieszkających samotnie o zwrócenie uwagi i wyostrzenie czujności na osoby nieznajome, nawet takie, które zwracają się o udzielenie im jakiejkolwiek pomocy. Przez chwilę nieuwagi można stracić oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania kosztowności i gotówki są banki.

W każdym przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do intencji odwiedzających nas osób powinniśmy powiadomić o tym fakcie Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997.