Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

logo_kppW czasie świątecznego zamieszania nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszym i naszej rodziny. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli nam przeżyć te szczególne grudniowe dni w spokojnej atmosferze.

W gorączce bożonarodzeniowych zakupów często zapominamy o kieszonkowcach, którzy w okresie świątecznym działają ze zdwojoną siłą i wykorzystują naszą nieuwagę. Robimy zakupy w kilku sklepach, w których zazwyczaj jest tłoczno, jesteśmy obładowani siatkami, co chwilę wyjmujemy i chowamy portfel. Aby nie stał się on łupem kieszonkowca, pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Portfel, dokumenty, telefon komórkowy czy kluczyki od samochodu chowajmy do wewnętrznych kieszeni naszej odzieży, nie trzymajmy ich w siatkach czy reklamówkach. Jeżeli włożymy je do torebki, to w zatłoczonych miejscach trzymajmy ją blisko ciała, przed sobą i nie pozostawiajmy bez nadzoru na ladzie bądź w sklepowym wózku. Bądźmy czujni przy wypłacaniu pieniędzy w bankomatach, ponieważ oszuści montują w nich urządzenia umożliwiające przechwytywanie numeru PIN, a gdy zauważymy coś niepokojącego poinformujmy o tym policję. Przy wypłacaniu pieniędzy bądź płaceniu przy kasie sklepowej nie pokazujmy, ile mamy ich przy sobie. Jeżeli dysponujemy większą gotówką, to podzielmy ją na kilka części i schowajmy w różnych miejscach.

Często na zakupy jeździmy samochodem, który pozostawiamy na parkingu sklepowym. Po wyjściu z auta zamykamy je, włączamy alarm, chowamy kluczyki do kieszeni i myślimy, że jest ono już bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Często kradzież pojazdu poprzedza kradzież kluczyków, dlatego pamiętajmy by nie chować ich do zewnętrznych kieszeni odzieży

Przypominamy także o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W celu uniknięcia pożaru, pamiętajmy o bezpieczeństwie przy zakładaniu dodatkowego oświetlenia, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nie pozostawiajmy bez nadzoru zapalonych świec, odpowiednio użytkujmy urządzenia grzewcze, ostrożnie obchodźmy się z kuchenką elektryczną czy gazową.

Święta dla wielu osób oznaczają podróż do rodziny i najbliższych. Wtedy na kilka dni zostawiamy nasze mieszkanie puste. Aby po powrocie nie czekała na nas niemiła niespodzianka, warto zabezpieczyć nasz dom. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem odciąć dopływ wody do mieszkania, a jeżeli posiadamy instalację gazową, także trzeba odciąć dopływ gazu. Gdy pojawi się jakaś nieszczelność, pozwoli nam to uniknąć zalania bądź ulatniania się gazu. Należy również odłączyć z prądu wszelkie urządzenia elektryczne. Pamiętajmy przede wszystkim o dokładnym zabezpieczeniu domu: zamknijmy wszystkie okna i drzwi, nawet, gdy wychodzimy z domu tylko na chwilę, ponieważ właśnie na takie momenty czekają złodzieje. Ponieważ naszą nieobecność w domu w czasie Świąt mogą wykorzystać włamywacze, powiedzmy sąsiadom o naszym wyjeździe i dajmy im klucze od naszego domu. Będą oni zwracać uwagę na nasze mieszkanie i reagować na kręcące się w jego pobliżu podejrzane osoby. Poprośmy ich o opróżnianie naszej skrzynki pocztowej i o zapalanie od czasu do czasu  światła w mieszkaniu, co zmyli złodzieja.

Wyjeżdżając na Święta musimy zrobić wszystko, abyśmy wraz z rodziną cali i zdrowi dotarli do celu podróży. Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu samochodu, sprawdzeniu jego stanu technicznego, a w szczególności o wymianie opon na zimowe. Czas zimowy - padający śnieg, oblodzenie nawierzchni, jezdnia pokryta warstwą śniegu - jest okresem bardzo trudnych warunków drogowych. Kierując pojazdem, musimy przewidywać skutki naszych działań jak i różne sytuacje na drodze. Przestrzegajmy przepisów, a przede wszystkim dostosowujmy prędkość do warunków drogowych i pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Stosowanie tych kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli nam uniknąć niemiłych incydentów oraz sprawi, że po tych radosnych Świętach pozostaną nam tylko miłe wspomnienia. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły nam w spokojnej atmosferze.