Kilka ważnych porad dla kierowców - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Kilka ważnych porad dla kierowców

radiowoz_bokTemperatura spadająca znacznie poniżej zera i nawierzchnie pokryte lodem to niebezpieczeństwa, z którymi zmagają się obecnie wszyscy kierowcy w naszym regionie. Policjanci apelują do kierowców, by zadbali o swoje bezpieczeństwo podczas zimy, stosując się do kilku zasad.

Podstawą są zimowe opony, które znacznie w porównaniu z letnimi, skracają drogę hamowania. Mają one niewątpliwie lepsze, dostosowane do tej pory roku parametry techniczne, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo na drodze. Ochronią nas przed poślizgiem i zapewniają lepszą przyczepność samochodu do drogi. Jednak, aby spełniały one swoją rolę, należy pamiętać o odpowiednim poziomie ciśnienia w ogumieniu. Przy nieodpowiednim można łatwo stracić kontrolę nad prowadzonym autem.

Ważnym elementem jest utrzymanie w czystości szyb, lusterek i kloszy świateł pojazdu. Warto również zainwestować w nowe wycieraczki, a jeśli mamy problem z zaparowanymi szybami, pomyśleć o wymianie filtra kabinowego.

Zimowe miesiące to okres wzmożonej pracy akumulatora. Bardzo istotne jest zatem sprawdzanie stanu samochodowej baterii oraz w razie konieczności jej doładowanie lub wymiana na nową. Jeśli nie będziemy często jej kontrolować, samochód może w końcu odmówić posłuszeństwa. W takich sytuacjach warto mieć zawsze w bagażniku linkę holowniczą czy też przewody rozruchowe. Jeżeli nie nam to być może my będziemy mogli pomóc innemu kierowcy.

Podczas zimy należy, również sprawdzać i uzupełniać poziom następujących płynów w swoim aucie:
- oleju silnikowego

- płynu w chłodnicy

- płynu hamulcowego

- płynu układu kierowniczego

- płynu do spryskiwaczy odpornego na niskie temperatury

- płynu w skrzyni biegów

Pamiętajmy o tym, aby mieć zatankowany samochód. Woda, która się zbierze na dnie prawie pustego zbiornika paliwa, łatwiej może dostać się do układu paliwowego i zamarznąć. Poza tym pełny bak zwiększy wagę samochodu, co pomaga w prowadzeniu na niektórych nawierzchniach.

Pamiętajmy także o dostosowaniu prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Apelujemy do kierowców o większą ostrożność podczas jazdy.

.