Bezpiecznie na grzybach ! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpiecznie na grzybach !

grzybobranieGrzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzyby musimy zachować szczególną ostrożność. O tym, jak grzybobranie może być nieprzewidywalne przekonał się 60-letni mieszkaniec Człopy. 

 

Wczoraj około godziny 15.20 funkcjonariusze z krzyskiego komisariatu otrzymali zgłoszenie o zaginięciu mieszkańca Człopy. Stróżów prawa poinformowała żona zaginionego. Z jej relacji wynikało, że wraz z mężem około godziny 6.00 wybrali się na grzyby w okolice miejscowości Przesieki. Około godziny 11.00 zaniepokoiła się, gdyż straciła kontakt z mężem. Próbowała go szukać na własną rękę lecz bezskutecznie. W akcję poszukiwawczą oprócz policji włączyła się Straż Pożarna, Straż Leśna oraz rodzina zaginionego. Tak zorganizowane siły przeczesywały kompleks leśny, w którym miał być ostatnio widziany starszy pan. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Około godziny 20.45 mężczyznę odnaleziono. Czuł się dobrze, nie doznał żadnych obrażeń. Twierdził, że stracił orientację i błądził po lesie.

Na grzybiarzy przebywających w lesie czyha wiele zagrożeń. Najczęściej narażeni są na niebezpieczeństwo zgubienia się w lesie, dlatego warto znać kilka wskazówek, które pomogą bez zakłóceń korzystać z uroków przyrody.  

Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Grzybiarze, szczególnie ci początkujący, powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. W razie wątpliwości, nie powinni ich zrywać.