Nie bądź obojętny wobec bezdomnych! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Nie bądź obojętny wobec bezdomnych!

odznaka_-__kpp_czarnkowTegoroczna zima kazała na siebie długo czekać. Jednak kiedy w końcu przyszła daje się wszystkim we znaki. Niskie temperatury są szczególnie uciążliwe, a nawet śmiertelne dla osób bezdomnych. Nie bądźmy, więc wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.
 
Mimo, że zima przyszła w tym roku dość późno, to niskie temperatury, które ze sobą przyniosła, bardzo szybko dały się wszystkim we znaki. Zanim wyjdziemy z domu, dla własnego bezpieczeństwa, załóżmy ciepłe ubranie i zjedzmy sycący posiłek. Pamiętajmy również jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pieców i piecyków gazowych - stare, niesprawdzane i nieczyszczone, mogą stać się przyczyną zatrucia czadem.

Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą grozić zawaleniem. Również sposób ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem.

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wielu zamarznięć, do których dochodzi każdej zimy. Podczas zeszłorocznej zimy, z powodu wychłodzenia, śmieć poniosło 212 osób. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne – zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policja i Straż Miejska, jak co roku, w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim osoby bezdomne mogą liczyć na pomoc w Domu Pomocowo-Opiekuńczym „ANKAR” w Białej (gm. Trzcianka) na ulicy Gorzelnianej.