Uwaga na sfałszowane leki! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uwaga na sfałszowane leki!

lekiCzasy, gdy leki z nielegalnego obrotu kupowano przeważnie na rynkach i bazarach, odchodzą w przeszłość. Dzisiaj coraz częściej oferowane są do sprzedaży przede wszystkim przez Internet. Nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne. Skuszeni niższą ceną, nabywamy wątpliwej jakości medykamenty, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Osoby, które nielegalnie handlują produktami leczniczymi są w ciągłym zainteresowaniu policjantów pionu do walki z przestępczością gospodarczą.
 
Fałszowanie leków to poważny problem. Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą co roku zabezpieczają tysiące sfałszowanych leków.

W świetle prawa osoba, która wyrabia lub wprowadza do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze czy środki farmaceutyczne podlega karze pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Jeżeli następstwem jej działania jest śmierć człowieka, może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Na rynku pojawiają się podrabiane leki, które przemycane są przede wszystkim z krajów azjatyckich. Z Azji trafiają do Polski także inne produkty lecznicze, w tym preparaty ziołowe lub suplementy diety zawierające substancje niedopuszczone do obrotu handlowego na terenie RP. Z obserwacji oraz analizy spraw wynika, że Polska jest raczej krajem docelowym niż kanałem tranzytowym dla dystrybucji sfałszowanych leków. Leki pochodzące z innych państw, wwożone są do naszego kraju przez turystów oraz przesyłane są w paczkach pocztowych i kurierskich. Są to główne źródła pozyskiwania leków podrobionych i niedopuszczonych do obrotu handlowego na terenie Polski.

Aktualnie największe zagrożenie stwarzają podrabiane leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. W takich przypadkach podrabiany jest nie tylko znak towarowy leku ale również jego skład chemiczny. Sfałszowane leki występują głównie w obrocie poza aptecznym. Ponadto coraz większym problemem staje się również nielegalny obrót lekami stosowanymi przy leczeniu otyłości oraz lekami o możliwym działaniu poronnym.

Policja aktywnie działa na rzecz wyeliminowania z obrotu sfałszowanych lekarstw. Do głównych ośrodków, w których handluje się sfałszowanymi produktami leczniczymi i produktami niedozwolonymi należą: placówki handlowe typu sex – shop, bazary, targowiska, gabinety specjalistyczne (gabinety medycyny orientalnej, masażu), sklepy z odżywkami dla sportowców, siłownie, kluby fitness. Coraz częściej stróże prawa monitorują także strony internetowe, gdzie według ich ustaleń działa znaczna część osób oferujących do sprzedaży te specyfiki.

Pamiętajmy! Zażywanie leków niewiadomego pochodzenia może być szkodliwe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zażywaniem tego typu środków. Dlatego policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.

Co to są sfałszowane produkty lecznicze?
 
• Sfałszowane produkty lecznicze są to udające leki, nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane produkty.

• Zawierają dużą ilość wysoce toksycznych zanieczyszczeń, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.

• Często działają zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działają wcale, z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

Jak się ustrzec przed zakupem sfałszowanych produktów leczniczych?

• Produkty lecznicze wydawane na podstawie recepty lekarskiej należy kupować tylko w miejscach do tego uprawnionych, takich jak apteki oraz punkty apteczne!

• Nigdy nie kupujmy leków na bazarach, w siłowniach, klubach fitness czy w sex-shopach!

• Szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przyjmowanie leków wydawanych na receptę, które zostały zakupione za pośrednictwem Internetu!

Źródło: KGP