Uwaga na złodziei paliwa! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uwaga na złodziei paliwa!

radiowoz_bokW ostatnim czasie na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego odnotowano znaczny wzrost kradzieży paliwa z baków samochodów. Policjanci apelują zatem do właścicieli czterech kółek, aby byli czujni.

 

 

Włamania do baków samochodów nie są już sporadycznie zdarzającymi się incydentami. Policjanci coraz częściej odnotowują tego typu zdarzenia. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być rosnące ceny zarówno benzyny, jak i ropy.

Paliwo ginie głównie z ciężarówek zaparkowanych wzdłuż ulic oraz maszyn pozostawionych na placach budowy. Baki tych pojazdów nie są ukryte pod karoserią, a dostępu do nich chronią tylko zakrętki lub kłódki, co znacznie ułatwia pracę złodziejom. Zdarzają się również przypadki kradzieży paliwa z aut osobowych zaparkowanych na osiedlach mieszkaniowych oraz maszyn rolniczych stojących na prywatnych posesjach.

Tego typu przestępstwa są szczególnie uciążliwe, bowiem pokrzywdzeni nie tylko ponoszą straty w związku z utratą paliwa, ale często muszą liczyć się z naprawą uszkodzonych wlewów czy baków.

Złodzieje upuszczone paliwo wykorzystują we własnych pojazdach albo sprzedają je. Chętnych na ten surowiec nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że kupując kradzione paliwo sami stajemy się przestępcami. Za paserstwo grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Ponadto, jeśli złodziej będzie miał nabywcę na ten towar, wówczas będzie kontynuował swój przestępczy proceder i nie wykluczone, że sami staniemy się jego ofiarą, bądź ktoś z naszych bliskich.

Wykrycie sprawców kradzieży paliwa to długa i żmudna praca, ale nie oznacza wcale, że bezowocna. Jednak najlepiej zapobiegać takim zdarzeniom i nie stwarzać okazji dla złodzieja, dlatego policjanci apelują, aby być czujnym. Auto należy pozostawiać na parkingu strzeżonym. Jeśli nie ma takiej możliwości, poszukać miejsca dobrze oświetlonego i często uczęszczanego. Innym rozwiązaniem może być nie tankowanie auta do pełna. Wystarczy, że w baku pojazdu będzie paliwo tylko na bieżące potrzeby. W przypadku kradzieży straty będą mniejsze.

Poza tym, jeśli staniesz się ofiarą złodzieja paliwa natychmiast powiadom o tym fakcie policję. Im szybciej tym lepiej. Funkcjonariusze przyjadą na miejsce, zabezpieczą ślady i podejmą niezbędne czynności mające na celu wyrycie i zatrzymanie sprawcy.