Aby zbliżające się święta były bezpieczne - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Aby zbliżające się święta były bezpieczne

policja_kamizelkaŚwięta Bożego Narodzenia wiążą się nieodłącznie z wyjazdami i zakupami. Ważne jest jednak, aby w tej gorączce przedświątecznych przygotowań nie zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Nasze roztargnienie mogą, bowiem wykorzystać złodzieje. Bądźmy zatem ostrożni i czujni.

Okres świątecznych zakupów to dla złodziei kieszonkowych najlepszy czas do działania. Dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym zarówno w sklepach, jak i na bazarach. Za zakupiony towar  należy płacić w taki sposób, aby innym nie pokazywać zawartości portfela. Ważne jest również, aby torebkę lub plecak nosić z przodu lub pod ramieniem zamknięciem do siebie.

Coraz bardziej popularne stają się zakupy w Internecie. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą przestępcy. Aby dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zawsze należy czytać komentarze o sprzedającym. Ich brak lub niewielka ilość dają podstawy do niepokoju. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, zostaniesz oszukany, natychmiast zadzwoń na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Osoby wyjeżdżające na święta do rodziny powinny pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś zaufanego, dobrze jest zostawić mu klucze, by co jakiś czas zajrzał do mieszkania tak, by nie wyglądało ono na opuszczone.

Przed wyjazdem trzeba również przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia czy dokumentów. Samochód należy parkować w miejscach oświetlonych i uczęszczanych. Nie wolno zostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów, pieniędzy, czy dokumentów.
Ponadto dni świąteczne oraz te poprzedzające święta to czas wzmożonych kontroli prowadzonych przez policję. Można spodziewać się kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierowców.

Część osób wybierze się zapewne w świąteczne odwiedziny korzystając z autobusów i pociągów. Przypominamy zatem o zachowaniu ostrożności na dworcach i przystankach. Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się w tych momentach ofiarą złodzieja kieszonkowego. Z kolei podczas podróży postaraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Uwzględniając powyższe rady, dbamy nie tylko o bezpieczeństwo nas samych, ale i naszych bliskich. Zróbmy wszystko, aby te nadchodzące święta Bożego Narodzenia upłynęły nam bezpiecznie i w spokojnej atmosferze.