Bezpieczne zakupy w Internecie - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Bezpieczne zakupy w Internecie

bezpieczne_zakupyZakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Wielu z nas woli zasiąść przez ekranem swojego komputera i poszukać wymarzoną rzecz niż chodzić po sklepach. Jednak kupując przez Internet należy pamiętać o kilku zasadach, w przeciwnym razie można paść ofiarą oszusta. Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu poniżej prezentujemy te najważniejsze.

 

Zanim kupisz:

Dowiedz się od innych, czy Sprzedający jest wiarygodny.

Chcesz wiedzieć, co sądzą o Sprzedającym jego dotychczasowi klienci? Kliknij w jego nazwę użytkownika.

 

kup01

 

Otwórz stronę, na której inni umieścili swoje opinie na temat transakcji z tym Użytkownikiem. Wśród komentarzy od Kupujących poszukaj informacji: 

- czy łatwo się z nim skontaktować,

- czy handluje towarem dobrej jakości,

- czy szybko go wysyła,

- czy starannie go pakuje.

Obejrzyj też przedmioty, których dotyczą te opinie. Znajdziesz je, klikając w numer obok daty wystawienia komentarza.

 

kup02

 

Sprawdź, co kupujesz.

Uważnie przeczytaj opis przedmiotu, który Cię zainteresował. Zastanów się:

- czy odpowiadają Ci wszystkie jego cechy (stan, parametry, wymiary),

- czy Sprzedający dołącza do niego niezbędne dodatki (takie jak ładowarka do telefonu, płyta ze sterownikami do drukarki).

Przyjrzyj się fotografiom. Jeśli zostały wykonane przez producenta, możesz poprosić Sprzedającego o przesłanie rzeczywistych zdjęć przedmiotu.

Zorientuj się, czy Sprzedający dołącza gwarancję do przedmiotu i jak możesz złożyć ewentualną reklamację.
Jeśli po przeczytaniu opisu przedmiotu coś jest dla Ciebie niejasne, kliknij w link Zadaj pytanie Sprzedającemu.

Dowiedz się, jak zapłacić za przedmiot i jak go otrzymasz.

Z części Transport i płatność dowiedz się, jak możesz zapłacić za towar. Znajdziesz tam również proponowane sposoby dostarczenia przedmiotu.

Upewnij się, że Twój zakup zostanie wysłany przesyłką rejestrowaną (np. listem poleconym, paczką, przesyłką kurierską). To niezbędne zabezpieczenie na wypadek zaginięciu towaru winy dostarczyciela.

 

kup04

 

Jeśli kupujesz drogą rzecz, opłać paczkę ubezpieczoną (tzw. przesyłkę o zadeklarowanej wartości) lub skorzystaj z przesyłki kurierskiej.

Możesz śledzić drogę przesyłki nadanej "kurierem". Spytaj Sprzedającego, czy udostępnia taką możliwość.
Możesz sprawdzić zawartość paczki w urzędzie pocztowym. Umożliwia to usługa "sprawdzenie zawartości przesyłki pobraniowej" - informacje na jej temat znajdziesz na stronach Poczty Polskiej.
Sprzedający wyśle Ci przedmiot na adres, który znajduje się w ustawieniach Twojego konta.  Jeśli chcesz, by przesłał go w inne miejsce, skontaktuj się z nim natychmiast po zakupie.

Kupuj "z głową"

Postępuj ostrożnie przy zaskakująco niskich cenach. Zawsze sprawdzaj, czy Twój sprzedawca jest wiarygodny.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zanim kupisz, skontaktuj się ze Sprzedającym za pomocą linku Zadaj pytanie sprzedającemu. Nie usuwaj korespondencji ze Sprzedającym. Przechowuj wszystkie e-maile – mogą się przydać w razie nieporozumień.

Bezpieczna zapłata

Po zakupie otrzymasz od portalu internetowego e-mail. Znajdziesz w nim dane kontaktowe Sprzedającego.
Część Sprzedających dołącza do takiej wiadomości instrukcje, jak zapłacić za przedmiot (podają tu np. numer konta do zapłaty i informacje, które należy wpisać, definiując przelew).

 

kup05

 

Uważaj na fałszywe e-maile z numerem konta!

Jeśli oprócz powiadomienia od portalu internetowego o zakupie dostaniesz e-mail, którego autor podaje numer konta do przelewu, sprawdź, kto go wysłał.

Nazwę użytkownika i adres e-mail porównaj z przechowywanymi na stronie.

U dołu wiadomości sprawdź swoje powiązania transakcyjne z autorem e-maila.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że nadawcą nie jest Sprzedający przedmiotu – zgłoś to do portalu internetowego. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się ze Sprzedającym. Nie odpisuj na adres e-mail, z którego wysłano wiadomość. Nie ryzykuj, że Twoja odpowiedź dojdzie do kogoś, kto podszywa się pod Sprzedającego, żeby wyłudzić pieniądze.

Wykorzystano informacje zamieszczone na stronie www.allegro.pl.