Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego? - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego?

rozmowa_telChcąc uniknąć kradzieży telefonu pamiętaj, aby przede wszystkim zbyt często nie pokazywać go publicznie, a tym bardziej chwalić się nim.

 

 

1.     Telefon staraj się nosić raczej przy sobie np. w przednich kieszeniach spodni lub w wewnętrznych kieszeniach ubrania.

2.     Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki, reklamówki czy plecaka. To zachęca złodzieja do kradzieży.

3.     Nie zostawiaj telefonu w szatniach czy garderobach.

4.     Nie zostawiaj telefonu bez nadzoru – noś go zawsze przy sobie.

Co musisz zrobić, gdy straciłeś telefon?

1.     Najważniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić w takiej sytuacji, jest zablokowanie karty SIM u naszego operatora.

2.     Jak najszybciej należy zgłosić kradzież telefonu Policji. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży dostarczone operatorowi powoli uniknąć zapłacenia kary za zerwanie umowy.

Zgłaszając kradzież na Policję, warto podać numer IMEI telefonu, czyli indywidualny 15-cyfrowy numer identyfikacyjny aparatu telefonicznego. Ten numer zapisany jest we wnętrzu telefonu na baterii, na pudełku telefonu lub w jego pamięci. Operatorzy telekomunikacyjni, po otrzymaniu zgłoszenia od Policji, wpisują ten numer na czarną listę telefonów kradzionych. Po wciągnięciu na listę telefon nie będzie działał w żadnej z naszych sieci telekomunikacyjnych.