Uważaj na kieszonkowców! - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Uważaj na kieszonkowców!

kradzie_portfelaKradzieże kieszonkowe są jedną z kategorii przestępstw przeciwko mieniu. Złodziej swój atak kieruje nie tylko na cudze kieszenie, jakby mogła sugerować nazwa, lecz także na teczki, torebki, koszyki, plecaki. Kradzieże kieszonkowe charakteryzują się tym, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że została okradziona.

 

Kradzieże kieszonkowe stają się coraz bardziej powszechne. Corocznie w Polsce notuje się ponad 10 tysięcy przypadków kradzieży kieszonkowych, choć może być ich znacznie więcej. Ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w środkach komunikacji, a także w miejscach zatłoczonych jak bazary, targi, sklepy, supermarkety itp., gdzie sprawcy wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności.

Złodziejami są na ogół ludzie młodzi, dobrze ubrani, nie wyróżniający się niczym szczególnym z tłumu. Wykrywalność tych spraw jest niewysoka, co wynika z faktu, że kieszonkowcy nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, w skład których mogą wchodzić również dzieci lub kobiety, często elegancko ubrane.

Policja analizując przypadki kradzieży kieszonkowych przestrzega przede wszystkim przed pewnymi standardowymi sytuacjami, w których działają kieszonkowcy:

- "sztuczny tłok" – usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżują ścisk wokół niej;

- "na kosę" – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy reklamówki;

- "zza parawanu" – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez ramię;

- "uwaga złodziej" – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując – obserwującym go złodziejom – miejsce, gdzie go ukrył.

Pamiętaj, okazja czyni złodzieja!

Warto, więc zapamiętać kilka dobrych porad:

- torebkę trzymaj przed sobą, przyciskając ją ramieniem, nie może zwisać swobodnie;

- nie noś wartościowych rzeczy i portfela w reklamówkach – łatwo je przeciąć;

- w torebce pieniądze, dokumenty, klucze chowaj w przegródce z dodatkowym zapięciem;

- płacąc staraj się, aby nikt nie widział zawartości Twojego portfela, pinu do karty płatniczej;

- wybierając się na zakupy nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu;

- w miejscach publicznych pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy ręce masz zajęte np. bagażem;

- nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza lub kurtki;

- zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie. W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu;

- Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei;

- Nie nawiązuj przygodnych znajomości;

- Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;

- Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty;

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję jako świadek masz prawo zachować anonimowość.