W okresie jesienno-zimowym uważaj na czad - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

W okresie jesienno-zimowym uważaj na czad

czaaad2_mini1W Wielkopolsce rośnie liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Policjanci ostrzegają - zbyt szczelne okna i drzwi, zasłonięta kratka wentylacyjna, wszelkie działania mające na celu utrzymanie w mieszkaniu ciepła to igranie z niebezpieczeństwem.

Policjanci apelują i przypominają: niesprawne przewody kominowe, uszczelnione okna i drzwi, nieprzepuszczające mrozu,  piecyki i kuchenki gazowe bez atestów, zaklejone kratki wentylacyjne są poważnym zagrożeniem podczas sezonu grzewczego. W związku z tym trzeba sprawdzać drożność i szczelność przewodów kominowych, a okna i drzwi wyposażyć w nieduże nawiewniki. 

Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę a nawet śmierć.

W okresie jesiennym policjanci radzą, żeby przed sezonem grzewczym upewnić się, że przewody wentylacyjne, kominy, instalacja gazowa są sprawne. Najlepiej zaufać w tej kwestii fachowcowi. Wstępnie stan wentylacji można ocenić samemu, przykładając do otworu wentylacyjnego kartkę papieru. Jeśli zostanie przez ciąg powietrza przyssana, instalacja jest sprawna. Jeśli spadnie - konieczne jest wezwanie kominiarza, który usunie awarię.  

Ludzie  ogrzewają mieszkania, ale zapominają o wietrzeniu pomieszczeń, a nawet zatykają otwory wentylacyjne. Tymczasem prawa fizyki są nieubłagane – jeśli będzie za mało tlenu, to w procesie spalania zamiast dwutlenku węgla, będzie wytwarzał się tlenek węgla - zabójczy czad. Liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla w Wielkopolsce rośnie. W 2007 roku było ich  pięć, rok później już 12, w ubiegłym roku – 10.  Do 21 września 2010 roku notuje się już 51 zatrutych czadem osób, z czego 4 śmiertelnie, 150 osób ewakuowano. W przypadku zaczadzenia należy, jak najszybciej opuścić pomieszczenie i wezwać służby ratunkowe, które dostarczą zatrutym osobom tlen. 

W trosce o bezpieczeństwo i komfort psychiczny warto rozważyć montaż niedrogich urządzeń – czujek, które w porę ostrzegą  o niebezpieczeństwie.  Policjanci radzą, żeby wyrobić w sobie nawyk kontroli wentylacji i przewodów kominowych. Trzeba to robić systematycznie. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie starych kamienic. Nawet nieumiejętnie zamontowany czy eksploatowany kominek stwarza zagrożenie.