Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi - Porady prewencyjne - KPP Czarnków

Porady prewencyjne

Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi

logo_kpp_czarnkwLiczba oszustw kryminalnych w województwie wielkopolskim nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w stosunku do osób w podeszłym wieku. Sposoby działania oszustów są różne. Usypiają czujność swoich ofiar podając się za dobrych znajomych sąsiadów, członków rodziny, przedstawicieli różnych instytucji lub handlarzy oferujących okazjonalną sprzedaż różnego rodzaju rzeczy, po czym okradają niczego nie świadome osoby. W ostatnim czasie odnotowano kolejną metodą wskazanych przestępstw.

 

Metoda ta polega na wyłudzaniu pieniędzy od osób starszych napotkanych na ulicach lub w ich domostwach. Osoby te pytane są o drogę np. do szpitala, a następnie zapraszane do samochodu z prośbą o pilotaż. W międzyczasie sprawcy wzbudzają u starszych osób litość przekonując o trudnej sytuacji jaka ich spotkała lub osoby im bliskie, które uległy wypadkowi i znajdują się w szpitalu. Przedstawiają koszty np. leczenia, które niezwłocznie muszą uiścić, a nie posiadają polskich pieniędzy. Proszą o pożyczkę w polskich złotych w zamian za znacznie większą kwotę w obcej walucie lub pozostawiają pod zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby pacjenta. Osoby starsze przekazują potrzebne pieniądze w dobrej wierze z chęci niesienia pomocy, po czym sprawcy oddalają się w nieznanym kierunku. Natomiast rzeczy oddane pod zastaw okazują się być sfałszowane.

Przestrzegamy Państwa i apelujemy o rozsądek. Jednocześnie prosimy rodziny, opiekunów i sąsiadów osób starszych i mieszkających samotnie o zwrócenie uwagi i wyostrzenie czujności na osoby nieznajome, nawet takie, które zwracają się o udzielenie im jakiejkolwiek pomocy. Przez chwilę nieuwagi można czasami utracić oszczędności całego życia. Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również i najbliższych sąsiadów.

W każdym przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do intencji odwiedzających nas osób powinnyśmy powiadomić o tym fakcie Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997.